22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Η… κατηφόρα, η ασταμάτητη και οι γκάφες (vids)

Σπουδαίες «μάχες» και πολύ σημαντικά αποτελέσματα περιελάμβανε το... μενού της πρώτης ημέρας της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Στην αναμέτρηση που είχε ελληνικό ενδιαφέρον, ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Ζαλγκίρις και στη συνέχεια παραδόθηκε με 94-69. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μέσα στον αγώνα τον Τέιλορ Ρότσεστι ο οποίος υπέστη θλάση αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο. Παρ' όλα αυτά η εμφάνισή τους ήταν για μία ακόμα φορά τη φετινή σεζόν κάκιστη και ηττήθηκαν, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να τους πιάσουν στη βαθμολογία (9-14). Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία του προγράμματος βρήκε θριαμβεύτρια την απολαυστική Αναντολού Εφές η οποία άλωσε και τη Μόσχα παίρνοντας εκδίκηση από την ΤΣΣΚΑ (82-80) για την ήττα στον περσινό τελικό της διοργάνωσης, αλλά και στον πρώτο γύρο στην Πόλη. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν καλπάζουν προς την κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου καθώς βελτίωσαν το ρεκόρ τους (20-3), με τους πρωταθλητές Ευρώπης να μένουν τέταρτοι με 16-7. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε και ο ισπανικός «εμφύλιος» μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Μπασκόνια. Η «Βασίλισσα» διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος κι έκαμψε την αντίσταση των Βάσκων με 70-69, χάρη στην επική γκάφα του Νικ Στάουσκας, καθώς ο Καναδός γκαρντ έκανε χωρίς λόγο φάουλ στον Καμπάτσο και ο τελευταίος με μία βολή στα 2'' πριν το τέλος λύτρωσε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση (17-6), ενώ το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνεχίζει να παραπαίει (8-15). Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε και η Άλμπα Βερολίνου η οποία εκμεταλλεύτηκε την προβληματική κατάσταση της Αρμάνι Μιλάνο κι έφυγε από το «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» μ' ένα μεγάλο διπλό (102-96). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους κι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος παίρνοντας τη νίκη κι ανεβαίνοντας στο 8-15. Την ίδια ώρα η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έπεσε στο 11-12 και με νίκη της Φενέρμπαχτσε την Τετάρτη (5/2) θα βρεθεί εκτός οκτάδας. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της βραδιάς, η Βιλερμπάν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και να νικήσει 75-65 την Μπάγερν Μονάχου. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έβαλαν με αυτόν τον τρόπο τέλος στο σερί των έξι διαδοχικών ηττών (9-14), ενώ οι Βαυαροί τη δεδομένη χρονική στιγμή αποτελούν με διαφορά τη χειρότερη και λιγότερο σοβαρή ομάδα της διοργάνωσης. Κάπως έτσι έχουν μείνει τελευταίοι (7-16). Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα των αγώνων της Τετάρτης (5/2) ΕΔΩ.