22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Το «δώρο» του Τρινκιέρι που δεν ήρθε και η «παράδοση» της Φενέρ (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου δεν νίκησε στο Μιλάνο την Αρμάνι για να... βοηθήσει τον Ολυμπιακό, ενώ η Άλμπα Βερολίνου «άλωσε» την έδρα της παραδομένης Φενέρμπαχτσε.

Η ήττα του Παναθηναϊκού από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 83-95 ήταν το πρώτο αποτέλεσμα της βραδιάς, με την «ομάδα του λαού» να πλησιάζει πλέον ακόμα περισσότερο στην πρόκριση.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Φενέρμπαχτσε έδειξε ότι πλέον δεν κυνηγάει κάτι και ηττήθηκε εντός έδρας από την ανεβασμένη Άλμπα Βερολίνου με 66-57. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο όπως μαρτυρά και το σκορ, με τους νικητές να «χτίζουν» πάνω στην εξαιρετική δεύτερη περίοδο στην οποία επικράτησαν με επιμέρους σκορ 21-8.

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο Γιοβέλ Ζούσμαν με 20 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Μαχμούτογλου, αλλά οι 16 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Πλέον το συγκρότημα του Σάσα Ομπράντοβιτς έχει ρεκόρ 9-16 κι έχει «κατρακυλήσει» στη δωδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Άλμπα ανέβηκε στο 11-14 και «κυνηγάει» την οκτάδα, μια και πλέον συγκατοικεί στην ένατη θέση με τον Ερυθρό Αστέρα.

Στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», η Αρμάνι Μιλάνο και η Μπάγερν Μονάχου έπαιξαν ένα ντέρμπι που είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, με τον Ολυμπιακό να περιμένει το «δώρο» από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Λομβαρδούς να ξεφεύγουν και να φτάνουν στη νίκη με 84-77, πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το σκορ.

Με αυτό το ροζ φύλλο το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα έφτασε στο 18-8 κι απειλεί τον Ολυμπιακό που έχει μπροστά του τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα και θέλει δική του νίκη και μία γκέλα της Αρμάνι απέναντι σε Βιλερμπάν ή Μονακό για να τερματίσει τρίτος. Από την άλλη οι Βαυαροί «έπεσαν» στο 12-12 και παραμένουν εντός οκτάδας, δίχως να είναι εξασφαλισμένοι.