20 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Euroleague: “Έπιασε” 8αδα η Βαλένθια, υπέταξε τον Ερυθρό η Βίρτους! (pics+vids)

Η Βίρτους προηγήθηκε με 30-14 στην πρώτη περίοδο, έκτοτε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και επικράτησε με 84-72 του Αστέρα στη Μπολόνια. Φανταστική η Βαλένθια στην 4η περίοδο ξεκίνησε με ένα σερί 14-2, έφτασε στο +17 και επικράτησε εν τέλη με 82-73 της Μπάγερν. Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο -10 ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στην 4η επικράτησε με 83-78 της Μακάμπι. Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο Βελιγράδι ανάμεσα σε Παρίζαν και Βιλερμπάν. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε ότι ήθελε στο παρκέ νικώντας με 92-71. Σε μία αναμέτρηση που είχε 16 εναλλαγές στο προβάδισμα, η Αρμάνι επικράτησε της Μπασκόνια με 89-83. Έτσι η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έσπασε ένα σερί 5 συνεχόμενων ηττών.

Αρμάνι-Μπασκόνια: 89-83

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι προσπάθησε να πάει το παιχνίδι περισσότερο στις επαφές και να ρίξει τον ρυθμό ώστε να αντιμετωπίσει τον φρενήρη ρυθμό που θέλει συνήθως να δώσει η Μπασκόνια. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-17.

Η Αρμάνι μπόρεσε να συντηρήσει αυτό τον ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μόλις (5') με τά την έναρξή του μπόρεσε με καλάθι του Καμπαρό να φτάσει στο +7 (28-21). Η Μπασκόνια με συνεχόμενα καλάθια του Κοστέλο ισοφάρισε σε (30-30), πριν το Μιλάνο κλείσει δυνατά το δεκάλεπτο με ένα σερί 7-2, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενο με 40-34.

Απόλυτα ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο. Από τη στιγμή που οι Βάσκοι ισοφάρισαν σε 48-48 στο (25'), οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 8 φορές(!) από εκείνο το σημείο. Πάλι όμως στο τέλος του δεκαλέπτου η Αρμάνι ήταν αυτή που προηγούταν, έστω και με δύο πόντους (62-60).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καθώς όλα έδειχναν ότι θα κριθούν στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Αρμάνι με τους Φόιτμαν και Νέιπιερ να αναλαμβάνουν δράση, πραγματοποίησε ένα σερί 17-10 στα τελευταία λεπτά παίρνοντας τη νίκη. Σε αυτό συνέβαλε η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκε η ομάδα του Χουάν Πεναρόγια έξω από τα 6.75. Ένα από τα βασικά της "όπλα" δηλαδή, καθώς είχε μόλις 8/32 (25%).

Μπαρτσελόνα-Μακάμπι: 83-78

Καλύτεροι οι Καταλανοί στο πρώτο δεκάλεπτο. Πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο (3') της αναμέτρησης (7-2), το ποίο συντήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Το σκορ ήταν 20-15 με τον Βέσελι να έχει έξι πόντους.

Καθώς η διαφορά δεν ήταν μεγάλη, η Μακάμπι βρισκόταν σε απόσταση βολής μέχρι το (14'). Από εκεί και πέρα η ομάδα του Σαρρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε ένα σερί 12-3, που της έδωσε προβάδισμα έντεκα πόντων (39-28). Η ομάδα του λαού όμως αντέδρασε γρήγορα και έκλεισε καλά το δεκάλεπτο μειώνοντας σε 41-37, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας. Σημαντικό ρόλο για να γίνει το -11 μόλις -4 έπαιξε ο Τζέιλεν Άνταμς που είχε 7 πόντους στο ημίχρονο.

Αυτό το μομέντουμ χρησιμοποιήσε και στο τρίτο δεκαλεπτο η Μακάμπι. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου πραγματοποίησαν ένα σερί 15-5 (55-49) που τους έβαλε σε θέση οδηγού! Το δίδυμο Τζέιλεν Άνταμς και Ουέιντ Μπάλντουιν ήταν υπεύθυνο για αυτή την εικόνα της ομάδας του Ισραήλ. Μάλιστα η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε και στο +10 (67-57) ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Δύο συνεχόμενα λάθη όμως, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπάρτσα να μειώσει σε (67-62) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όπως έκανε και η Μακάμπι προηγουμένως, το ίδιο έκαναν και οι Καταλανοί στην τελευταία περίοδο. Βρίσκοντας ρυθμό επέστρεψαν από το -10 και με τρίποντο του Χίγκινς στο (37') πέρασαν μπροστά με 76-74. Η Μακάμπι ξαφνικά αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεσή της και δεν μπορούσε να σκοράρει. Ήταν βέβαια και η άμυνα της Μπαρτσελόνα που έπαιξε τον ρόλο της. Αυτός ο συνδυασμός λοιπόν επέτρεψε στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πραγματοποιήσει ένα σερί 14-0(82-74) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Όπως ήταν λογικό τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον και οι γηπεδούχοι πήραν το 14ο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Παρτιζάν-Βιλερμπάν: 92-71

Με την ψυχολογία στα ύψη από την επικράτηση επί του Ερυθρού Αστέρα την προηγούμενη αγωνιστική, η Παρτιζάν μπήκε δυναμικά από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με τον Κέβιν Πάντερ (11 πόντους) να ξεκινά "σεληνιασμένος" στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά. Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-16.

Η Παρτιζάν δεν σταμάτησε εκεί, κάνοντας ότι θέλει στην επίθεση και τον Κέβιν Πάντερ να συνεχίζει να εάιναι..."ζεστός" βρέθηκε στο +17 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Εν τέλη οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +14 και το σκορ στο 50-36. Η ομάδα από την Σερβία σούταρε με 60% εντός πεδιάς έχοντας 18/30 σουτ!

Η Παρτιζάν δεν άφησε το "πόδι από το γκάζι" ούτε μετά την ανάπαυλα. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να ανεβαίνει όλο και περισσότερο. Οι παίχτες του Τι Τζέι Πάρκερ βρίσκονταν σε... άλλο γήπεδο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συνεπώς έμοιαζε λογικό και το +29 που έφτασαν οι γηπεδούχοι στο στο (28') της αναμέτρησης. Ο Πάντερ συνέχισε να φορτώνει το καλάθι της Βιλερμπάν με τους Λε Ντέι και Λεσόρ να δίνουν τις κατάλληλες βοήθειες. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Παρτιζάν να προηγείται με 76-51.

Πολλά έχουν γίνει στο μπάσκετ σε επίπεδο ανατροπών, αλλά η εικόνα της αναμέτρησης δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι γηπεδούχοι έκαναν απλά συντήρηση και το μόνο που κατάφερε η γαλλική ομάδα ήταν να ρίξει τη διαφορά σε πιο... φυσιολογικά επίπεδα, με το -21 να φαντάζει επιτυχία. Συνεπώς, η Παρτίζαν έφτασε τις 11 νίκες και "χτυπάει" την πόρτα της 8αδας.

Βαλένθια-Μπάγερν: 82-73

Χωρίς να θέλξουν με την παρουσία τους στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν αρκετά κοντά με την Βαλένθια να προηγείται με 16-14. Η Μπάγερν αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-3 πήρε προσωρινά τη θέση του οδηγού (24-19). Η Βαλένθια όμως με τους Τζάρεντ Χάρπερ και Αροστέγκι να σημειώνουν από εκείνο το σημείο όλους τους πόντους της, πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 33-32.

Περίπου η ίδια εικόνα με την δεύτερη περίοδο υπήρξε και στην τρίτη. Οι "Βαυαροί" με τον Κάσιους Ουίνστον (22 πόντους) προηγήθηκαν και πάλι με 39-35 στο (22'). Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Πουέρτο, να αναλάβει τα επιθετικά καθήκοντα της Βαλένθια και να της δώσει το προβάδισμα με +5 στο τέλος του δεκαλέτπου (61-56).

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού βρήκε τον ρυθμό της στην άμυνα και μέσω αυτής αύξησε και άλλο τη διαφορά. Με τους Πρέπελιτς και Σάνον Έβανς να σημειώνουν μαζί 12 πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ισπανική ομάδα βρέθηκε στο +17(!). Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν κατάλαβε τι την χτύπησε. Μέχρι να καταλάβει ήταν πλέον αργά. Η Βαλένθια δεν έχασε την συγκέντρωσή της στην επίθεση και νίκησε με 82-73, φτάνοντας στην 12η νίκη της και την 8η θέση.

Μπολόνια-Ερυθρός: 84-72

Η καλή μέρα από το... πρωί φάνηκε για την ομάδα της Μπολόνια. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα και από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 27-9, πριν το δεκάλεπτο λήξει με 30-14.

Ότι ήθελε έκανε η Ιταλική ομάδα στην επίθεση. Ο Αστέρας δεν μπορούσε με τίποτα να αποτρέψει τους αντιπάλους του να σκοράρουν κοντά στο καλάθι και όπως ήταν λογικό η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Η Βίρτους με τους Σενγκέλια και Τζαιτέ να κάνουν ότι θέλουν προηγήθηκε με 48-35 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα όμως έγιναν χειρότερα για τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο. Η αντίδραση που έψαχναν δεν ήρθε ποτέ και τα λάθη στην επίθεση διαδέχονταν το ένα το άλλο. Αν προσθέσει κανείς και στην αστοχία στο μακρινό σουτ (27%), φάνταζε απολύτως λογικό το -19 μετά το πέρας (30') παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο δεν παίχτηκε πολύ καλό μπάσκετ, όμως η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο. Εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πέτυχε μία μεγάλη νίκη που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της 8αδας, πιάνοντας παράλληλα τον Αστέρα στις δέκα νίκες.