18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Euroleague: Επέζησε με… ψύχραιμο Ρούμπιτ η Μπάγερν, επιβλητική η Μπασκόνια (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου και η Μπασκόνια ήταν οι δύο νικήτριες της βραδιάς, πέραν του αγώνα του Παναθηναϊκού με την Μπολόνια, με την πρώτη να μην αφήνει τελικά να της ξεγλιστρήσει το ματς από τα χέρια στη Γαλλία και τη δεύτερη να επιβάλλεται άνετα στη Ζαλγκίρις.

Στο «νήμα» ένα σπουδαίο «διπλό» η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς με τη Βιλερμπάν, αλλά κόντεψε να... αυτοκτονήσει, κερδίζοντας τελικά στις λεπτομέρειες με 75-74 και παίρνοντας ένα «διπλό», που την κρατά όρθια με ρεκόρ 3-6, ισοβαθμώντας με Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα.

Οι Βαυαροί ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με διαφορά εννέα πόντων (33-42), ωστόσο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, προηγούμενοι μάλιστα με 74-73, αλλά η ολύμπια ψυχραιμία του άλλοτε «ερυθρόλευκου», Όγκουστιν Ρούμπιτ, από τη γραμμή των βολών, έδωσε την νίκη στο σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι, με τον Βλαντιμίρ Λούτσιτς στους 13 πόντους, μαζεύοντας και πέντε ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους, που την Παρασκευή (25/11) θα έρθουν στο ΟΑΚΑ, ο Νάντο Ντε Κολό δεν κατάφερε να φέρει νίκη στην επιστροφή του, τελειώνοντας με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75

Κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και... εξαφανίστηκε η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια φρόντισε να ξεφύγει στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ζαλγκίρις, επιβληθείσα έτσι μπροστά στο κοινό της με 93-73 και πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη της σε εννέα ματς στην Ευρωλίγκα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται ακόμη σε ρυθμό οκτάδας.

Το πρώτο μέρος βρέθηκε στην ισορροπία, με τους Λιθουανούς μάλιστα να προηγούνται με 42-44, ωστόσο στην επανάληψη όλα άλλαξαν και το σύνολο του Χοάν Πενιαρόγια κυριάρχησε, φτάνοντας στο τελικό +20, με τους Μάθιου Κοστέλο και Ντάριους Τόμπσον σε εξαιρετική μέρα με 19 πόντους έκαστος, τη στιγμή που ο πρώτος είχε επιπλέον επτά ριμπάουντ και ο δεύτερος άλλες πέντε ασίστ. Για την ομάδα του Κάουνας, πρώτος σκόρερ με 18 πόντους ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας.

Δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73