23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μπολόνια 88-85: Με ψυχάρα και Ουίλιαμς! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός αρνήθηκε να χάσει! Επέστρεψε από διψήφιες διαφορές κόντρα στην Μπολόνια, είχε τις απαντήσεις, όταν εκείνη έδειχνε να προηγείται στην τελική ευθεία και με ένα τεράστιο σουτ του Ντέρικ Ουίλιαμς στα 16" για τη λήξη της παράτασης, νίκησε με 88-85 και πήρε την τρίτη φετινή του νίκη στην Ευρωλίγκα σε εννέα αγώνες, δείχνοντας πως είναι όρθιος.

Ο Ουόλτερς έμοιαζε ο μόνος που... είχε μπει στο ματς πνευματικά, με την Μπολόνια να επιβεβαιώνει τον κανόνα των κακών ξεκινημάτων των «πρασίνων», που είδαν την ιταλική ομάδα να κάνει σερί 0-12 μετά το αρχικό 6-3, με τον Χάκετ καταλύτη παντού και τους ψηλούς της να κερδίζουν «μάχες», που μεταφράζονταν σε εύστοχες βολές (6-15 στο 7'). Ο Λι και ο Γκουντάιτις δημιουργούσαν ένα καλύτερο σχήμα με βελτιωμένες συνεργασίες, αλλά η ελληνική άμυνα έβλεπε τον Τεόντοσιτς να έχει εμπνεύσεις και... του της επέτρεπε, με αποτέλεσμα το -9 των γηπεδούχων στο δεκάλεπτο (12-21).

Με μακρινό σουτ του Οζελέγιε, οι παίκτες του Σκαριόλο έφτασαν και στο «διπλό» σκορ, αλλά με τον Ουόλτερς να μπαίνει και να ανεβάζει επίπεδο την ομάδα του, αυτή την φορά πρώτα με τις πρωτοβουλίες του στο σκοράρισμα και ύστερα με τη δημιουργία του, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ένα επιμέρους 16-6, με το οποίο μείωσε στο καλάθι στα μέσα της δεύτερης περιόδου (28-30). Η περιφερειακή άμυνα, ωστόσο, είχε προβλήματα και επέτρεψε στον Λούντμπεργκ να βρει ρυθμό από μακριά, αλλά ο Ουίλιαμς ήρθε στο πλευρό του Μπέικον, που επίσης άρχισε να γίνεται εύστοχος, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να κρατήσουν την απόσταση στο τρίποντο (38-41).

Ο Παναθηναϊκός εξάσκησε τη...  συνήθειά του να μην μπαίνει καλά σε ένα ημίχρονο, αφήνοντας αυτή την φορά τον Οζελέγιε να τον «πληγώσει» και, από τη στιγμή που εκείνος έψαχνε σημείο αναφοράς, η Μπολόνια ανέβασε και πάλι κοντά σε διψήφιο νούμερο (45-53 στο 26'). Το σχήμα με Ουόλτερς και Λι μαζί στο παρκέ, όμως, έδωσε περισσότερη σκληρά στην περιφερειακή άμυνα και αυτό χρειαζόταν ο Ράντονιτς, με τη δική τους αυτοθυσία και την προσθήκη του Ουίλιαμς στην «εξίσωση» να φέρνει την ανατροπή με επιμέρους 11-2 και τρίποντο του πρώτου για το προσπέρασμα (56-55 στο 28'), για να έρθει και ο τελευταίος να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ, σημειώνοντας με buzzer beater από μακριά το 67-62 της τρίτης περιόδου.

Αυτή την φορά είχε έρθει η ώρα για την άμυνα των παικτών του Σκαριόλο να περιορίσει τους «πράσινους», δίνοντας παράλληλα την άμυνα χαμηλά και στον Ζαϊτέ, που τελείωσε φάσεις με αντίπαλο τον Γκουντάιτις και βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει, μειώνοντας σε απόσταση βολής χάρη σε πέντε αναπάντητους πόντους από Λούντμπεργκ και Οζελέγιε (74-73 στο 38'). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε αφλογιστία, με τον Παναθηναϊκό να «κολλά» και τον Τεόντοσιτς να τον τιμωρεί με 82" για την εκπνοή από μακριά (74-76). Η Μπολόνια δεν είχε δώσει, μάλιστα, τα φάουλ της, αλλά δεν πρόλαβε να υποπέσει στο τέταρτο, με τον Λι να αιφνιδιάζει και να ισοφαρίζει, αστοχώντας και από το κέντρο μετά το σουτ του Τεόντοσιτς, που επίσης δεν είχε βρει στόχο, με συνέπεια την παράταση (76-76).

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν η μία από την άλλη, αν και ουσιαστικά το πρώτο μεγάλο σουτ ήρθε από τον Χάκετ σχεδόν στο λεπτό για την εκπνοή, σημειώνοντας το 80-83. Ο Μπέικον του απάντησε με γκολ-φάουλ και απέναντι σε μια εξαιρετική προσπάθεια του Λούντμπεργκ, ο Ουίλιαμς βρήκε το μακρινό σουτ στα 16" για την εκπνοή και το 86-85, εκεί όπου όλοι περίμεναν το συμπατριώτη του. Ο Λούντμπεργκ επιχείρησε να σκοράρει, αλλά με το δεξί του χέρι έκανε επιθετικό φάουλ, σύμφωνα με τους διαιτητές, στον Ουίλιαμς που πήρε αυτή την επαφή. Ο Μπέικον ευστόχησε στις βολές του για το τελικό 88-85, αφού η «πράσινη» άμυνα ανάγκασε σε ένα σουτ... απελπισίας τον Τεόντοσιτς, που δεν είχε τύχη.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62. 76-76, 88-85 (παρ.)

ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΙ... ΤΟΥΣ ΞΕΡΑΝΕ: Για τρία δεκάλεπτα θα μπορούσε να πει κανείς, ότι ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Νέιτ Ουόλτερς. Από το buzzer beater της τρίτης περιόδου, όμως, ο Ντέρικ Ουίλιαμς κέρδισε αυτό τον τίτλο, πετυχαίνοντας και το τρίποντο της νίκης, ενώ πήρε την επαφή από τον Λούντμπεργκ για το επιθετικό φάουλ αμέσως μετά, σε ένα κρεσέντο 26 πόντων με 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 1/2 βολές, μαζί με οκτώ ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε μόλις επτά λάθη έναντι των διπλάσιων για την Μπολόνια, μαζεύοντας και δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ, με εννέα αντί επτά των Ιταλών. Αυτές οι εννέα παραπάνω κατοχές είχαν τη σημασία τους στην τελική έκβαση του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι γενικά πιο εύστοχοι.