17.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

EuroLeague: Η «αυτοκτονία», ο «εκτελεστής» και η ασταμάτητη (vids)

Συγκλονιστικές αναμετρήσεις διεξήχθησαν την Πέμπτη (27/2), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε μ' ένα επικό διπλό στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά ο Σκότι Ουίλμπεκιν τον εκτέλεσε στο τέλος για το 71-70. Ο Αμερικανός γκαρντ με τουρκικό διαβατήριο σημείωσε έξι πόντους στα τελευταία 25'' και άφησε τους «ερυθρόλευκους» με την πικρή γεύση μίας τεράστιας χαμένης ευκαιρίας για να έμπαιναν ξανά στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ. Οι Πειραιώτες έπεσαν στο 11-15, ενώ η «ομάδα του λαού» έχει ρεκόρ 18-8 και δίνει μάχη για πλεονέκτημα έδρας καθώς ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σπουδαίο παιχνίδι και στη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ και την Μπαρτσελόνα να παλεύουν λυσσαλέα μέχρι το τέλος και τους Καταλανούς να χαμογελούν τελικά, νικώντας με 82-80, χάρη σε τρομερό σουτ του Νίκολα Μίροτιτς, στα 0,4'' πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Η Μπάρτσα έχει πλέον ρεκόρ 20-6 και συγκατοικεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν στο 17-9 και είναι πέμπτοι. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο Βερολίνο, η Άλμπα ήταν ανταγωνιστική κόντρα στην Αναντολού Εφές, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η ποιοτική διαφορά των δύο αντιπάλων. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν επικράτησε 99-86 και κατάφερε να φτάσει στη δωδέκατη διαδοχική εκτός έδρας νίκη του στη διοργάνωση γράφοντας ιστορία, καθώς καμία ομάδα στο παρελθόν δεν έχει πετύχει κάτι αντίστοιχο. Η Εφές καλπάζει στην κορυφή με 23-3, ενώ οι Γερμανοί με 9-17 έμειναν 16οι. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στις νίκες επέστρεψε η Μπασκόνια η οποία ήταν καλύτερη από τον Ερυθρό Αστέρα και τον νίκησε 71-56 στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα», σ' έναν αγώνα που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καθώς και οι δύο ομάδες δεν φαίνεται να έχουν ελπίδες για κάτι καλό και συγκατοικούν στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-16. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, στο ντέρμπι της ουράς, η Μπάγερν Μονάχου άλωσε την Αγία Πετρούπολη καθώς επιβλήθηκε της Ζενίτ με 77-68. Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη με τη νέα του ομάδα η οποία έμεινε πλέον μόνη της τελευταία με 7-19, ενώ οι Βαυαροί ανέβηκαν στην 17η θέση με 8-18. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.