21.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

EuroLeague: Διπλό ούτε για δείγμα (vids)

Διαβάστε τι συνέβη στους αγώνες της Τετάρτης (13/10) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» διεξήχθη το σπουδαιότερο παιχνίδι της βραδιάς. Ο Ολυμπιακός πάλεψε γενναία απέναντι στην Μπαρτσελόνα και φλέρταρε μ' ένα επικό διπλό. Παρ' όλα αυτά ηττήθηκε 79-78 στην παράταση (κ.α. 67-67) και δεν έγινε η μοναδική ομάδα που θα κέρδιζε μακριά από την έδρα της σε αυτήν την τρίτη «στροφή» της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι αλλά έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι στην πρώτη τους φετινή ήττα, την ώρα που οι Καταλανοί παρέμειναν αήττητοι ανεβαίνοντας στην κορυφή με ρεκόρ 3-0. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Συγκλονιστική «μάχη» έγινε και στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ τα... χρειάστηκε αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την πρωτάρα Μονακό. Ξέφυγε 44-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και χαλάρωσε σε υπερβολικό βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή περνώντας μπροστά 83-81 στο 38'. Δεν άντεξαν όμως και «λύγισαν» με 94-86Με αυτόν τον τρόπο η «Βασίλισσα» πήγε στο 2-1 κι «έπιασε» στη βαθμολογία το σύνολο του Ζβέζνταν Μίτροβιτς.  Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Στο χρονικά πρώτο παιχνίδι της ημέρας ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανώτερος από τη Ζαλγκίρις και τη νίκησε με 73-61 έχοντας ηγέτη τον Νίκολα Κάλινιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το «διπλό» στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι στην προηγούμενη «στροφή» πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη. Από την άλλη οι πρωταθλητές Λιθουανίας δεν κατόρθωσαν να κάνουν σεφτέ στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στην άκρη του πάγκου τους. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Τρίτης (12/10) ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής ΕΔΩ.