22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78: Μαχητής ως το φινάλε (vids, pics)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε ως το φινάλε της παράτασης, αλλά η νίκη έμεινε στα χέρια της Μπαρτσελόνα. Το τελικό 79-78 για τους Καταλανούς ήρθε μετά από μια σκληρή μάχη και ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Ήταν η πρώτη ήττα για τους "ερυθρόλευκους" φέτος, οι οποίοι υποδέχονται την Παρασκευή την Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ οι Ισπανοί παραμένουν αήττητοι.

Η άμυνα βρέθηκε και πάλι σε πρώτο πλάνο για να διαμορφωθεί το 8-15 (8’10’’) με τους γηπεδούχους να μην μπορούν, ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο να εκμεταλλευτούν ούτε τις δεύτερες ευκαιρίες που πήραν από επιθετικά ριμπάουντ. Ένα μικρό ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστές του Καλάθη – Ντέιβις μετέτρεψε το 12-20 (11’30’’) σε 18-20 (14’20’’) με το ρυθμό να ανοίγει.

Ο Ολυμπιακός έμεινε ψύχραιμος, ο Λιβιό Ζαν Σαρλ, όπως είχε κάνει ο Φαλ νωρίτερα, πήρε πάνω του επιθέσεις (19-25, 16’30’’) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 27-32 και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ζητά περισσότερη κίνηση. Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που έσπρωξε την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μισό. Με κλεψίματα και ασίστ έβαλε τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι. Το 0/12 τρίποντα στο πρώτο μισό έγινε 2/2 τρίποντα στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ενώ οι μηδέν πόντοι του Μίροτιτς έγιναν 7 σε τρία λεπτά! Και το 27-32 (20') έγινε 27-32 (20’), 49-41 (28’) και 55-47 (30’).

Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν με τον Σλούκα να γράφει το 59-58 (37') και τον Λαρεντζάκη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (61-61, 37'35'') και τον ΜακΚίσικ να τον μιμείται από τη γραμμή (63-63, 38'10''), έχοντας πάρει το 5ο φάουλ από τον Μπράντον Ντέιβις. Σλούκας και Βεζένκοφ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (65-67, 39'), ο Κούριτς με 33'' στο ρολόι διαμόρφωσε το 67-67 για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μίροτιτς μετά το 13ο (!) ριμπάουντ του Καλάθη και την 5η ασίστ του, έγραψε το 73-70 στα μισά της παράτασης. Οι δυο τους συνδυάστηκαν και πάλι για το 75-70 μετά το 5ο φάουλ του Λαρεντζάκη. Σλούκας, Μίροτιτς και Ντόρσεϊ ευστόχησαν όλοι από τη γραμμή για το 77-76 με ένα λεπτό να απομένει με τον τελευταίο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (77-78) με 22'' στο ρολόι. Ο Χίγκινς αστόχησε, ο Οριόλα πήρε το φάουλ και πήγε στη γραμμή με 7'' για τη λήξη για να κάνει το 79-78. Ο Σλούκας δεν βρήκε το στόχο και η νίκη έμεινε στα χέρια της Μπαρτσελόνα.

MVP: Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Μπαρτσελόνα. Έκανε τα πάντα στο παρκέ. Είχε το εντυπωσιακό, ειδικά για γκαρντ 13 ριμπάουντ και ακόμη 9 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα! Επίσης έκανε ατομικό ρεκόρ σε ριμπάουντ με τα... Το προηγούμενο ήταν τα 12 από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Βαλένθια στις 8/11/2019.

ME TH ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπαρτσελόνα έβαλε 27 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 28 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Νίκολα Μίροτιτς έβαλε το πρώτο του καλάθι στο 21' και έβαλε συνολικά 11 στο τρίτο δεκάλεπτο. Από την άλλη στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλε μόλις 12 (12-20)!

Διαιτητές: Ντιφαλά, Πατέρνικο, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78