20.9 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

EuroLeague: Απόρθητα κάστρα… (pics+vids)

Από νίκες των γηπεδούχων «σημαδεύτηκε» η πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, καθώς και στις τέσσερις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν την Πέμπτη (3/10), οι ομάδες που έπαιζαν εντός έδρας ήταν εκείνες οι οποίες χαμογέλασαν με την κόρνα της λήξης.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το... καθήκον του κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και μπήκε με το... δεξί (87-82), σ' έναν αγώνα στον οποίο βραβεύτηκε για την προσφορά του στην ομάδα ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος έπαιξε για επτά διαδοχικά έτη στους «πράσινους». Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των πρωταθλητών Σερβίας και Αδριατικής Λίγκας. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, η Χίμκι, παρά την απουσία του τραυματία Τιμοφέι Μοζγκόφ κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-83. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο συγκεκριμένο παιχνίδι με την ομάδα από τα περίχωρα της Μόσχας να αρχίζει θετικά, υποχρεώνοντας την «ομάδα του λαού» στην πρώτη της ήττα. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Ο... νόμος της έδρας «μίλησε» και στον αγώνα της Μπάγερν Μονάχου με την Αρμάνι Μιλάνο. Οι Λομβαρδοί είναι εκείνοι που ενισχύθηκαν πολύ το καλοκαίρι που πέρασε, αλλά οι πρωταθλητές Γερμανίας είναι γνωστό ότι δεν αστειεύονται και ειδικά μπροστά στο κοινό τους. Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς νίκησε «καθαρά» και μάλιστα με διαφορά 14 πόντων (78-64) αποδεικνύοντας ότι και φέτος θα αποτελεί επικίνδυνο αντίπαλο. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, στο ντέρμπι της Μαδρίτης ανάμεσα στη Ρεάλ και τη Φενέρμπαχτσε, η «Βασίλισσα» ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο φινάλε νικώντας με 81-77. Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο ξέφυγε νωρίς, αλλά η αντίδραση από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν άμεση και το ημίχρονο έληξε με 43-42. Το δεύτερο μέρος έγινε μεγάλη «μάχη», όμως με πρωταγωνιστή τον Φακούντο Καμπάτσο, η πρωταθλήτρια Ισπανίας έκανε θετική αρχή στην Ευρωλίγκα. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Διαβάστε για τις 100 συμμετοχές του Βουγιούκα ΕΔΩ.

Δείτε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μήτογλου ΕΔΩ.