18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

EuroCup: Έκανε το «μπαμ» η Μπεσίκτας μέσα στην Ισπανία (vids)

Με εμφατικές νίκες των γηπεδούχων κι ένα τεράστιο «διπλό» της Μπεσίκτας ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Στην ουδέτερη Λετονία για τον πρώτο όμιλο, η Προμετέι από την Ουκρανία -δεν αγωνίζεται στη φυσική της έδρα μετά την εισβολή της Ρωσίας- και φιλοξένησε τους Τάουερς Αμβούργου στη Ρίγα. Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της και νίκησε πανεύκολα με 97-77, παίρνοντας προβάδισμα είκοσι πόντων από την πρώτη περίοδο και διατηρώντας το μέχρι το φινάλε.

Σε παιχνίδι του δευτέρου γκρουπ, η Κλουζ ήταν σαφώς καλύτερη από την Τουρκ Τέλεκομ και χάρη σ' ένα ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει με 80-71, σ' ένα παιχνίδι που... σημαδεύτηκε από το φοβερό κάρφωμα του ΓκουσμάνΤα πάντα κρίθηκαν στις δύο πρώτες περιόδους όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 50-26 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Στο Μαυροβούνιο, η Μπουντούτσνοστ -σε αναμέτρηση του δευτέρου ομίλου- βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ τη Λιετκαμπέλις, ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα κι έκανε μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας 76-65, έχοντας ως μεγάλο «όπλο» τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Δείτε τα  στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Σε παιχνίδι του πρώτου γκρουπ, η Μπανταλόνα ήταν το μεγάλο φαβορί κόντρα στην Μπεσίκτας, όμως οι Τούρκοι έκαναν το «μπαμ» και κατάφεραν να «δραπετεύσουν» με μεγάλο «διπλό» (62-63), με πρωταγωνιστή τον Λέιτον Χάμοντς ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 3'' πριν το φινάλε, με τον Ντεσόν Τόμας να αστοχεί στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή.

Στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι της ημέρας που διεξήχθη στο Λονδίνο, οι Λάιονς έκαμψαν την αντίσταση της Βενέτσια με 76-69. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ντόντε Γκράντχαμ ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους κι οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επικράτηση, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην πρεμιέρα του ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στην Γκραν Κανάρια και ηττήθηκε εύκολα με 82-66.

Δείτε τη βαθμολογία και των δύο γκρουπ ΕΔΩ.