16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Άρης-Γκραν Κανάρια 66-82: «Κόλλησε» κι έχασε (pics)

Ο εκπληκτικός Άρης του πρώτου δεκαλέπτου και των 28 πόντων δεν έδωσε συνέχεια στο ίδιο παιχνίδι, με την ανωτερότητα της Γκραν Κανάρια σε ποιότητα να φαίνεται στο υπόλοιπο ματς, που έγινε στο πλαίσιο του θρήνου για το θάνατο του Γιάννη Ιωαννίδη, με την ισπανική ομάδα τελικά να περνά άνετα από το «Αλεξάνδρειο» με 82-66 στην πρεμιέρα του Eurocup.

Ο Γκάλινατ ξεκίνησε ορεξάτος και, με τα μακρινά του σουτ αρχικά, ο Άρης μπόρεσε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό του στα πρώτα τρία λεπτά (12-4). Με δύο σερί της τρίποντα, η ισπανική ομάδα επιχείρησε να αντιδράσει, όμως οι παίκτες του Καστρίτη είχαν βρει καλό επιθετικό ρυθμό, με τον Σανόγκο και τον Χάρελ να βοηθούν τον πρωταγωνιστή των «κιτρίνων» και το 28-20 να αφήνει υποσχέσεις.

Μετά από ορισμένες προσπάθειες του Σλότερ, που μείωσαν σε απόσταση τριπόντου σύντομα στη δεύτερη περίοδο (30-27 στο 13'), ένα παρ' ολίγον δίλεπτο σιγής και από τις δύο πλευρές έδωσε σειρά στο προβάδισμα της Γκραν Κανάρια, που μπλόκαρε τον αντίπαλό της και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Κλιάγιτς για το 32-34 στο τρίλεπτο για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Λάντεσμπεργκ πήρε σειρά για τους φιλοξενούμενους, που περιόρισαν μόλις στους επτά πόντους στη δεύτερη περίοδο τον Άρη και έφεραν τον επακόλουθο προβληματισμό (35-38).

Με τα διαδοχικά τρίποντα του Μπρουσίνο, η Γκραν Κανάρια έμοιαζε να αρχίζει να παίρνει απόσταση, φτάνοντας τη διαφορά κοντά στο διψήφιο νούμερο (38-46 στο 24'). Ένα μακρινό σουτ του Μποχωρίδη, όμως, έγινε αφορμή αντεπίθεσης για τον Άρη, με τους Έλληνες παίκτες του να δηλώνουν παρόντες και τον Τολιόπουλο να φέρνει μπροστά τους «κίτρινους», προτού με τρίποντο ο Αλμπισί σημειώσει το 55-57 της τρίτης περιόδου.

Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν καθοριστικό, με ένα σερί 0-14 για τους παίκτες του Λάκοβιτς από μακρινά σουτ, πάλι εκμεταλλευόμενοι το «νεκρό» διάστημα του Άρη, να «καθαρίζει» ουσιαστικά το ματς (55-71 στο 35'). Όταν ενεργοποιήθηκαν ξανά οι ξένοι των γηπεδούχων, ήταν ουσιαστικά αργά, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν διαχείριση και να φτάνουν εύκολα στο τελικό +16 (66-82).

Δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82

Η ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ: Ήταν λογικό. Πρόκειται για τον άνθρωπο, που συνέδεσε το όνομά του με αυτό του Άρη όσο ελάχιστοι, δημιουργώντας τον «Αυτοκράτορα» του ελληνικού μπάσκετ. Η συγκίνηση ήταν διάχυτη για τον μεγάλο Γιάννη Ιωαννίδη, ο οποίος δεν είναι πια κοντά μας, με τη μνήμη του να τιμάται στο «Αλεξάνδρειο».

Ο ΠΡΩΗΝ ΕΛΛΗΝΑΣ: Ο Έι Τζέι Σλότερ κράτησε κοντά στο σκορ την Γκραν Κανάρια, όταν ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά, έδωσε και το σύνθημα στο τέλος, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να τελειώνει με 21 πόντους και 6/7 σουτ, κάνοντας τη διαφορά σε κάτι παραπάνω από 19 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν η Γκραν Κανάρια ευστοχεί σχεδόν στα μισά της τρίποντα με 14/29 και ποσοστό 48.3%, ενώ ο Άρης σουτάρει με 8/26 και ποσοστό 30.8%, τότε είναι λογική η τελική διαφορά.