23.1 C

Eurocup: Δύσκολες νίκες για Ουλμ και Μπεσίκτας (vids)

Δεν δυσκολεύτηκε απλά, της βγήκε η γλώσσα της Ουλμ για να κατάφερει να πάρει την νίκη εντός έδρας με 108-103! στην παράταση απέναντι στην εκπληκτική Σλασκ Βρότσλαβ. Δύσκολα μεν, νίκησε δε η Μπεσίκτας τη Βενέτσια στην Κωνσταντινούπολη όπου καθάρισε στο τέταρτο δεκάλεπτο την υπόθεση νίκη με τελικό σκορ 74-68. Στην Γαλλία η Μπουργκ κατάφερε με σκορ 78-73 να πάρει τη νίκη απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, η Παρί νίκησε και εκείνη με τη σειρά της εκτός έδρας την Προμετέι με 96-79 και παραμένει αήτητη όπως και η Γκραν κανάρια, που νίκησε εντός έδρας την Λιετκαμπέλις με 88-77.

Για το γκρουπ Α η Μπεσίκτας υποδέχτηκε την Βενέτσια, όπου για τρια δεκάλεπτα οι ομάδες ήταν χέρι-χέρι με τον αγώνα να είναι πολύ αμφίρροπος. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας είχε καλύτερες εκτελέσεις και κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση, αυτό της εξασφάλισε μια μικρή διαφορά και έτσι έφτασε στη νίκη. Πλέον έφτασε τις τέσσερις νίκες ενώ έχει και μια ήττα, ενώ οι Ιταλοί έχουν τέσσερις ήττες και μόλις μια νίκη.

Για το ίδιο γκρουπ η Προμετέι φιλοξένησε την Παρί στην Ρίγα (έδρα των Ουκρανών λόγω του πολέμου) και έβαλε πολύ δύσκολα για ένα ημίχρονο στους Γάλλους. Ωστόσο οι ανώτεροι σαν ομάδα Παριζιάνοι πήραν τη νίκη και βρίσκονται στο 5-0 ενώ οι γηπεδούχοι έχουν πλέον τρεις ήττες και δυο νίκες.

Για το Γκρουπ Β (του Άρη) η Μπουργκ φιλοξένησε την Μπούντουτσνοστ σε ένα πολύ ενδιαφέρων παιχνίδι που νικητές βρήκε τους γηπεδούχους, οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, όμως η Μπουργκ κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι και το μικρό προβάδισμα που είχε πάρει από τα μέσα της περιόδου. Στο 4-1 οι γηπεδούχοι πλέον, ενώ οι  φιλοξενούμενοι έχουν τρεις ήττες και δυο νίκες.

Στον ίδιο όμιλο η Ουλμ υποδέχτηκε την Σλασκ Βρότσλαβ, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πολύ δυνατά και έφτασαν στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 64-77. Οι Γερμανοί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί μίλησε η εμπειρία των γηπεδούχων που πήραν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κράτησαν και έφτασαν στην νίκη και το 4-1. Από την άλλη, οι απίστευτα καλοί σήμερα φιλοξενούμενοι, έχουν πέντε ήττες σε πέντε αγώνες.

Παραμένουμε στο Β γκρουπ όπου η κάτοχος του τροπαίου Γκραν Κανάρια συνέχισε στο ίδιο τέμπο μέχρι σήμερα στην διοργάνωση, καθώς νίκησε την Λιετκαμπέλις στην Ισπανία και παραμένει αήτητη με ρεκόρ 5-0. Για τους Λιθουανούς αυτή ήταν η τέταρτη ήττα, ενώ έχουν μόλις μια νίκη.

Μπορείτε να δείτε την Βαθμολογία των ομίλων ΕΔΩ.