24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Άρης – Κλουζ 59-61: Με μοιραίο τον Γκάλινατ έχασε την ευκαιρία (pics)

Ο Άρης ηττήθηκε (59-61) από την Κλουζ στο «Nick Galis Hall», σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Οι «κίτρινοι» είχαν προβλήματα, καθώς εκτός έμεινε λόγω ενοχλήσεων και ο Τολιόπουλος, κάτι που ήταν μη αναμενόμενο, ενώ απουσίασαν επίσης ο Μπλούμπεργκς και ο Σλαφτσάκης. Με αυτήν την ήττα η ελληνική ομάδα «έπεσε» στο 2-3 και δεν πέτυχε τρίτη σερί νίκη, ενώ οι Ρουμάνοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-1 και συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν.

Όσον αφορά το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Άρης είχε «καυτό» τον Γκάλινατ και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους (15-3), έχοντας εντυπωσιακή ευστοχία τόσο από κοντινή όσο κι από μακρινή απόσταση. Ωστόσο σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους κυρίως στο αμυντικό κομμάτι κι άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά, με το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης να τελειώνει με 22-19.

Η μορφή του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική στη δεύτερη περίοδο. Κι αυτό έγινε αμέσως αντιληπτό, διότι πλέον οι άμυνες ήταν πάρα πολύ «δυνατές» και δεν επέτρεπαν σχεδόν κανένα εύκολο καλάθι. Τα ποσοστά ευστοχίας έπεσαν και οι Ρουμάνοι κατάφεραν μάλιστα και να προσπεράσουν. Ωστόσο χάρη σε δύο βολές του Χάρελ, το σύνολο του κόουτς Καστρίτη πήγε προηγούμενο μ' έναν πόντο (33-32) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρουμάνους να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ και όχι απλά να προηγούνται αλλά να προσπαθούν να «χτίσουν» και μία διψήφια διαφορά, κάτι που δεν ήταν βέβαια εύκολο. Στο 29' οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με οκτώ πόντους (41-49), ωστόσο η αντίδραση από τους «κίτρινους» ήταν πολύ καλή και πλησίασαν 46-49. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Nick Galis Hall» έγραφε 46-49 και όλα ήταν «ανοιχτά».

Λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου υπήρξε διακοπή λόγω προβλήματος στα χρονόμετρα. Παρ' όλα αυτά λύθηκε δίχως απρόοπτα και δόθηκε συνέχεια στο ματς. Η τεράστια «μάχη» συνεχιζόταν, καθώς ο Άρης αρνήθηκε να παραδοθεί και με δύο βολές του Καρ στο 37', πήρε προβάδισμα 57-55. Όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες και με δύο βολές του Γκούζμαν στα 25'' για το φινάλε, οι παίκτες του κόουτς Σιλβασάν προσπέρασαν 59-60. Στην τελευταία επίθεση ο Γκάλινατ έφτασε κάτω από το καλάθι αλλά αστόχησε σε δύο λέι απ και με μία βολή του Ρίτσαρντ, οι φιλοξενούμενοι «δραπέτευσαν» με τη νίκη (59-61).

Ο ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο... ΑΠΩΝ: Ο Γκάλινατ τελείωσε τον αγώνα ως πρώτος σκόρερ του Άρη με 15 πόντους, ωστόσο μετά το καλό του ξεκίνημα «εξαφανίστηκε» και υπέπεσε σ' έξι λάθη. Παράλληλα εξελίχθηκε και σε μοιραίο, καθώς αστόχησε σε διπλή προσπάθεια που θα έδινε τη νίκη. Κακή απόδοση από τον Καρ ο οποίος πέτυχε έξι πόντους, όλους με βολές, έχοντας 0/11 σουτ. Για τους φιλοξενούμενους, ο βετεράνος σέντερ Στιπάνοβιτς έμελλε να κάνει τη διαφορά με το έξυπνο κι έμπειρο παιχνίδι του, σταματώντας στους 13 πόντους και τα 6 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το στοιχείο που πλήγωσε περισσότερο απ' όλα τον Άρη ήταν η κακή αναλογία των ασίστ για λάθη. Οι παίκτες του Καστρίτη έδωσαν μόλις δέκα τελικές πάσες κι έκαναν 16 λάθη. Αυτές οι κατοχές κόστισαν σε μεγάλο βαθμό τη νίκη, σε μία αναμέτρηση που σε καμία περίπτωση δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.