23.4 C

Eurocup: Βραδιά με θρίλερ και φαβορί (vids)

Η Κλουζ Νάποκα πήρε το θρίλερ στη Ρουμανία όπου νίκησε την Λιετκαμπέλις στην παράταση με 120-111, ενώ η Παρί έκανε το καθήκον της και έφυγε νικήτρια από την Σλοβενία απέναντι στην Τσεντεβίτα Ολίμπια με 93-77.

Η Χάποελ Τελ-Αβιβ νίκησε την Μπεσίκτας στο κλειστό παιχνίδι του Βελιγραδίου με 81-75, ενώ μεγάλη νίκη σημείωσε η Μπούργκ εκτός έδρας απέναντι στην Ουλμ με 87-84, η Μπανταλόνα νίκησε την Προμετέι στο πολύ αμφίρροπο παιχνίδι στην Ισπανία με 79-76 και η ακάθεκτη Γκραν Κανάρια νίκησε άνετα εντός έδρας την Μπούντουτσνοστ με 97-70.

Στο γκρουπ Β ( το γκρουπ συμμετέχει ο Άρης) η Κλουζ Νάποκα υποδέχτηκε την Λιετκαμπέλις όπου αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέτρεψε την διαφορά των 15 πόντων και πήγε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η Κλουζ Νάποκα κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη στο θρίλερ και το ρεκόρ της είναι στο 8-2. Αντίθετα οι Λιθουανοί βρίσκονται στο 4-5.

Πρώτος σκόρερ για τους Ρουμάνους ο Σίλεϊ με 25 πόντους ενω για τους Λιθουανούς ο Ντειβίντας Σερβίντις με 25.

Η Παρί νίκησε στην Σλοβενία την Τσεντεβίτα καθαρίζοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι και κατάφερε να μείνει πρώτη με το καλύτερο ρεκόρ στο γκρουπ Α. Στο 8-2 πλέον οι Γάλλοι ενώ οι Σλοβένοι αγνοούν τη νίκη καθώς βρίσκονται στο 0-9.

Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους ο Τι Τζει Σορτς με 17 πόντους ενω για τους Σλοβένους ο Κομπς με 21.

Στο Βελιγράδι για το Γκρουπ Α η τυπικά γηπεδούχος Χάποελ Τελ-Αβιβ υποδέχτηκε την Μπεσίκτας σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με το σκορ να αλλάζει χέρια και καμία ομάδα να μην ξεφεύγει.

Οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη καθώς με ένα δίποντο του Μπράουν 25.7 δεύτερόλεπτα πριν τη λήξη πήραν διαφορά τριών πόντων και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Στο 6-2 πλέον οι γηπεδούχοι ενώ οι Τούρκοι στο 6-3.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπράουν με 19 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Νίντχαμ με 16.

Μεγάλο το διπλό έκανε η Μπουργκ μέσα στην έδρα της Ουλμ σε ένα παιχνίδι για το γκρουπ Β που οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 20 ποντους διαφορά (53-33). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά και προσπάθησαν να επανέλθουν ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Στο 7-2 πλέον οι Γάλλοι ενώ οι Γερμανοί στο 6-3.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Ρισασέ και Μόργκαν με 17 πόντους ενώ για τους Γερμανούς ο Κλέπεις με 20.

Για το γκρουπ Α η  Μπανταλόνα φιλοξένησε την Προμετέι σε ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ και τις ομάδες να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ.

Το παιχνίδι 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν στο 77-76 υπερ των γηπεδούχων, εκεί ο Αγκάντα της Προμετέι έχασε ένα λει απ με τη μπάλα να κάνει ολόκληρο κύκλο στη στεφάνη και να μην πέφτει μέσα, στην διεκδίκηση της μπάλας δώθηκε τζάμπολ που το πήραν οι Ισπανοί και σημειώσαν καλάθι με τη νίκη να πηγαίνει σε αυτούς.

Στο 4-5 και οι δυο ομάδες πλέον με το αποτέλεσμα αυτό, ενώ πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Άντριους με 15 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους από 15 είχαν οι Σάνον και Μαρτς.

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα της ημέρας για το γκρουπ Β η Γκραν Κανάρια φιλοξένησε την Μπούντουτσνοστ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη και να συνεχίσει αήτητη με ρεκόρ 9-0. Στο 3-6 βρίσκονται πλέον με αυτήν την ήττα οι Μαυροβούνιοι.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ο Λάντεσμπεργκ με 20 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τζόουνς με 17.

Μπορείτε να δείτε την Βαθμολογία των ομίλων ΕΔΩ.