23.4 C

Τρέντο-Άρης 69-67: Ήττα “μαχαιριά”! (pics+vids)

Ο Άρης βρέθηκε ξαφνικά στο -15 στο (33') και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα, οι "κιτρινόμαυροι" επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως το καλάθι του Κουίν Έλις ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη έδωσε τη νίκη στην Τρέντο με 69-67. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλήρωσε ουσιαστικά το κακό της τρίτο δεκάλεπτο (21-11) και τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ρόνι Χάρελ, που ήταν ο στυλοβάτης επιθετικά, έχοντας 24 πόντους και 5 ριμπάουντ. Δυστυχώς όμως δεν ήταν αρκετά και ο Άρης έπεσε στο 3-6 πλέον, με την Τρέντο να ανεβαίνει στο 4-5.

Αρκετά αργός ρυθμός, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν επιθέσεις αργά στο 24άρι. Μία εξέλιξη που ωφελούσε σε αυτό το σημείο τον Άρη, να ελέγχει τον ρυθμό και να μένει κοντά στην ιταλική ομάδα. Καμία ομάδα δεν απέκτησε κάποια μεγάλη διαφορά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το ισόπαλο και χαμηλό παραγωγικά 17-17.

Στις αρχές του δεκαλέπτου, η Τρέντο με ένα μικρό επιμέρους σερί 7-0, πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα έως εκείνο το σημείο στην αναμέτρηση. Αυτό ήταν το +5 (24-19). Αυτό οδήγησε τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίχτες του αντέδρασαν κατευθείαν και με "αιχμή του δόρατος" τον Ρόνι Χάρελ, πραγματοποίησαν με τη σειρά τους ένα 6-0 σερί που τους έδωσε και πάλι το προβάδισμα (25-24) στο (15') της αναμέτρησης.

Ο Άρης συνέχιζε να επιβάλλει έναν αργό ρυθμό. Στην επίθεσή του σκόραρε κυρίως μέσω του πικ εντ ρολ, βρίσκοντας διαδρόμους προς το καλάθι της Τρέντο, ενώ στην άμυνα η ζώνη 2-3 του Γιάννη Καστρίτη έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, που είχαν μόλις 3/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι ισόπαλες με το σκορ στο 32-32.

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο από τους "κιτρινόμαυρους" στις αρχές της τρίτης περιόδου. Η άμυνα αντιμετώπιζε προβλήματα, η προσήλωση δεν ήταν στο έπακρο, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να κάνουν ένα μεγάλο σερί (15-2). Αυτό εκτίναξε ξαφνικά τη διαφορά στο +13 (47-34), μόλις πέντε λεπτά μετά την την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου. Τα δύο συνεχόμενα τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη διόρθωσαν κάπως την κατάσταση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -6 (49-43), όμως στη συνέχεια κάποια άσχημα τελειώματα κοντά στο καλάθι, έδωσαν την ευκαιρία στην Τρέντο να εδραιώσει το προβάδισμά της. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου οι Ιταλοί είχαν μία διψήφια διαφορά, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 53-43 υπέρ τους.

Εάν ο Άρης ήθελε να διεκδικήσει τη νίκη θα έπρεπε να μπει δυναμικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Αντ' αυτού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να κυριαρχούν. Έχοντας ποικιλία στις επιθετικές τους λύσεις, ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σερί 7-2 ανεβάζοντας το προβάδισμα τους στο +15 (60-45). Κάπου εκεί μπήκε το "νερό στο αυλάκι" για την ιταλική ομάδα. Από την άλλη ο Άρης δεν τα παράτησε. Τα τρίποντα των Κατσίβελη και Χάρελ έριξαν τη διαφορά στο -10, ενώ στη συνέχεια ο Ρόνι Χάρελ ανέλαβε δράση. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε δέκα πόντους σε αυτό το διάστημα ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (65-64)! Κάπου εκεί η αναμέτρηση έγινε ροντέο και τα πάντα κρίνονταν στη ρουλέτα των βολών. Ο Καλόγηρος αστόχησε σε δύο, ενώ ο Χάρελ στο -2 (67-65) κέρδισε τρεις βολές, βάζοντας τις δύο ισοφαρίζοντας σε 67-67. Με μόλις 4" να απομένουν μία μικρή αδράνεια στην άμυνα στην επαναφορά έδωσε την ευκαιρία στον Κουίν Έλις να βρει τον διάδρομο και να σκοράρει για το καλάθι της νίκης.

ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ: Αναμφίβολα ο Ρόνι Χάρελ. Ο Αμερικανός φόργουορντ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν η σταθερή "πηγή" σκοραρίσματος για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Μάλιστα δεν έμεινε μόνο εκεί. Όταν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -15 στην τελευταία περίοδο, σημείωσε 12 πόντους στο δεκάλεπτο, φέρνοντας τον Άρη στο 67-67. Συνολικά είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, με μόλις ένα λάθος και αξιολόγηση (32).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ ο Άρης. Ο συνολικός απολογισμός ήταν (39-23) υπέρ της Τρέντο, ενώ παράλληλα η ιταλική ομάδα είχε 15 επιθετικά, γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.