20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ελλάδα-Φινλανδία 88-70: Κυριάρχησε και τώρα με την Γερμανία στους “8” (pics+vids)

Οι διεθνείς μας με δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα (πρώτο και τρίτο) έδειξαν τα δόντια τους και πήραν την πρόκριση στους "8" απέναντι στην Φινλανδία με 88-70. Αναμφίβολα, οι ελλείψεις των Φινλανδών (λόγω της λοίμωξης) έπαιξαν το ρόλο τους, αλλά η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν έπεσε στην παγίδα. Με επιμέρους σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο 30-15 ,στο τρίτο 21-10 και κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ (18-9), έφτασε τη διαφορά έως το +20 και δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει την πρόκριση. Εξαιρετικός ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 22 πόντους. Με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ τελείωσε την αναμέτρηση ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τους διεθνείς μας. Με ένα επιμέρους σερί 14-1, βρέθηκαν νωρίς να προηγούνται με διψήφια διαφορά. Οι Φινλανδοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά πέρα από κάποιες μικρές εκλάμψεις, δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι Σπρίντζιος και Αβδάλας είχαν από εφτά και έξι πόντους αντίστοιχα, με την πρώτη περίοδο να λήγει με το εμφατικό 30-15 υπέρ της Ελλάδας.

Οι Φινλανδοί στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξαν σημάδια αντίδρασης παρά τις απουσίες τους (λόγω λοίμωξης). Ο Όλαβι Σούτελα έδειξε ψήγματα του ταλέντο του καθώς με προσωπικές φάσεις προσπάθησε να κρατήσει κοντά την ομάδα του. Στον αντίποδα, ο Λευτέρης Λιοτόπουλος βρήκε ρυθμό για την Εθνική, όμως οι Φινλανδοί πριν φτάσουμε στην ανάπαυλα μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε τους διεθνείς μας στο +9 με το σκορ στο 48-39. Η κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν εφτά παραπάνω επιθέσεις στην ομάδα μας και ήταν ένα κύριο στατιστικό της διαφοράς στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έκανε ένα ξεκίνηυμα όπως στην πρώτη περίοδο. Μόνο που τώρα η κύρια πήγή δεν ήταν η καλή άμυνα, αλλά το σουτ έξω από τα 6.75. Οι διεθνείς βρήκαν τον δρόμο στο μακρινό σουτ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν στο μεγαλύτερο προβάδισμα που ήταν το +20. Ο Λιοτόπουλος συνέχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 69-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι διεθνείς έκαναν συντήρηση δυνάμεων με το βλέμμα τους να στρέφεται στην αναμέτρηση με την Γερμανία. Αυτό προκάλεσε μία μικρή χαλάρωση, με τους Φινλανδούς να βρίσκουν την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά και να μετριάσουν την τελική εικόνα της αναμέτρησης. Αυτό όμως δεν άλλαξε κάτι πέρα από την τελική διαφορά με την Ελλάδα να επικρατεί με 88-70.