23.1 C

Elite League : Τρεις αγωνιστικές με συναρπαστική τροπή

Τα στοιχεία που φανερώνουν πόσο συναρπαστική είναι η Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Η cΕρρίκος Ντυνάν επιβεβαιώνει ότι είναι το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα στην Ελλάδα.

Μετά από τρεις αγωνιστικές και συνολικά 24 αγώνες, ένα ιδιαίτερο στατιστικό στοιχείο δε φανερώνει απλώς τις «μάχες» που γίνονται (και θα εξακολουθήσουν φυσικά) κάθε εβδομάδα. Αλλά και πόσο αμφίρροπο πρωτάθλημα είναι, πόσο αμείωτο διατηρεί το ενδιαφέρον του κόσμου και γι’ αυτό άλλωστε κρίθηκε επιτακτική η αναβάθμισή του σε όλα τα επίπεδα.

Ο αγώνας που έκλεισε την 3η αγωνιστική, ανάμεσα στον Αίαντα Ευόσμου και τον Ηρακλή, επιβεβαίωσε πλήρως την εικόνα που σας περιγράψαμε. Πλέον από τους 24 αγώνες που έχουν διεξαχθεί, οι 10 έχουν κριθεί μια διαφορά από 1 ως 5 πόντους! Περίπου οι μισοί δηλαδή.

Επίσης 5 αγώνες έχουν κριθεί από 6-9 πόντους διαφορά, άλλοι τέσσερις από 10-19 και τέλος συνολικά πέντε από διαφορά 20 πόντων και πάνω.

Με λίγα λόγια οι 15 από τους 24 αγώνες έχουν κριθεί σε μονοψήφια διαφορά ενώ περίπου οι μισοί (10 για την ακρίβεια) έχουν εξελιχθεί σε «μάχες» που κρίθηκαν με διαφορά όχι μεγαλύτερη των πέντε πόντων.

Ακόμα ένα στατιστικό στοιχείο όπου ανακαλύπτουμε μια ένδειξη αναβάθμισης όχι μόνο της ποιοτικής διαφοράς αλλά και της συναρπαστικής διάστασης φανερώνεται στο ποσοστό επιτυχίας των γηπεδούχων.

Στη σεζόν 2022-2023 και στις πρώτες τρεις αγωνιστικές, οι γηπεδούχοι έχουν νικήσει στους 15 από τους 24 αγώνες. Το ποσοστό επιτυχίας τους είναι στο 62,5% κι αυτό δείχνει ότι οι έδρες δεν είναι «κάστρο» απαραίτητα.

Να φανταστείτε ότι πέρυσι στις πρώτες τρεις αγωνιστικές το αντίστοιχο ποσοστό επιτυχίας των γηπεδούχων ήταν στο 75% και συγκεκριμένα είχαν 21 νίκες σε 28 αγώνες.

Τέλος ακόμα ένα ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο που έχει να κάνει με τη διακύμανση των αγώνων, αφορά στα ημίχρονα και στα τρίτα δεκάλεπτα.

Συγκεκριμένα 19 φορές (ποσοστό επιτυχίας 79,2%) έχουν νικήσει οι ομάδες που ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο.

Το ποσοστό μικραίνει (έστω και λίγο) σε ό,τι αφορά στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς φτάνουν στη νίκη οι 17 από τις 24 ομάδες (70,8%) που προηγούνται στο διάστημα αυτό. Άρα μέχρι στιγμής 7 ομάδες (περίπου 30%) που ήταν πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Δεν είναι και μικρό το ποσοστό.