26.8 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Elite League (Final Four): Με υπογραφή αρχηγού πήρε και το πρωτάθλημα το Μαρούσι

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την μαγική του χρονιά το Μαρούσι, το οποίο μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές κέρδισε τον Τρίτωνα με 76-73 και πέρα από την άνοδο κατέκτησε και το πρωτάθλημα της Elite League.

Καθοριστικός ο αρχηγός, Ξυδάς , ο οποίος μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Στασινού στο 32’, πήρε την μπαγκέτα και με ένα μεγάλο τρίποντο αλλά και μια τρομερή ασίστ στον Μιχαλούτσο, οδήγησε το Μαρούσι στη νίκη, το οποίο έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο, δεχόμενο το πρώτο του καλάθι στο 3’08’’.

Ο Μιχαλούτσος ήταν αυτός που με 2 βολές στα 9,1’’ ολοκλήρωσε τη νίκη της ομάδας του.

Αναφορικά με το παιχνίδι, το Μαρούσι έχοντας 8/15 τρίποντα στο ημίχρονο προηγήθηκε με 31-16 στο 11’ και έκλεισε το ημίχρονο στο 49-36, με τον Τρίτωνα να έχει τον Μανοίλοβιτς από νωρίς με 4 φάουλ.

Ωστόσο με τον Κουφόπουλο σε σπουδαίο απόγευμα, και με τον Γιώργο Σκαραφιγκά να αποβάλλεται με διπλή τεχνική ποινή στο 27’, ο Τρίτωνας έτρεξε ένα σπουδαίο επιμέρους σκορ 19-4 και προσπέρασε με 63-56 (29’), με την τελευταία περίοδο να ανήκει στο Μαρούσι το οποίο καθοδηγούσε η Βασιλεία Γκουζίνη.

Με εκπληκτική άμυνα, κράτησε 7 λεπτά χωρίς καλάθι τον Τρίτωνα και με ένα δικό της επιμέρους σκορ 12-2 προσπέρασε με 68-64, για να πετύχει ένα «σκοτωμένο» τρίποντο ο Ξύδας στο 2’40’’ (71-67) και ένα καθοριστικό μετά από δική του δημιουργία ο Μιχαλούτσος στα 34’’ (74-70) με τους «μπλε» να διαμαρτύρονται για εξάντληση των 24’’ της επίθεσης. Ο Μάιερς με τρίποντο στα 10’’ μείωσε σε 74-73, με τον Μιχαλούτσο με 2/2 βολές στα 9,1’’ να γράφει το 76-73 και τον Μάιερς να ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος.

Για το Μαρούσι από 16 πόντους είχαν Καμαριανός (2/2 διπ., 3/7 τριπ., 11 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.) και Μιχαλούτσος (3/3 διπ., 2/3 τριπ.), με τον Ξύδα να έχει 14 πόντους (2/4 διπ., 3/5 τριπ., 6 ασίστ). Ο εξαιρετικός Κουφόπουλος είχε 18 πόντους (2/4 διπ., 4/7 τριπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.) με τον Τσάμη να ακολουθεί με 15 πόντους (3/6 διπ., 1/3 τριπ., 9 ριμπ.) για τον Τρίτωνα.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ταρενίδης, Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 16-27, 36-49, 64-58, 73-76

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάγερς 11 (2), Μανοϊλοβιτς 6, Κουφόπουλος 18 (4), Ζαραϊδώνης 6, Πράπας, Προίσκος 6 (1), Καμπερίδης 11 (1), Τσάμης 15 (1)

Μαρούσι (Σκαραφίγκας, Γκουζίνη): Κούσης, Στασινός 5 (1), Θεοδώρου 2, Ξύδας 14 (3), Καψαλος 5 (1), Καμαριανός 16 (3τρ., 11ρ.), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος 16 (2), Σταυρακούκας 7 (1), Γουντς 5