14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Εφές – Παναθηναϊκός 71-68: Τραγικά λάθη, χαμένα ριμπάουντ και «φτηνή» ήττα (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε «λίγος» στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην ελλιπή Αναντολού Εφές και ηττήθηκε 71-68, πληρώνοντας τα λάθη του και τα χαμένα ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές και σημαντικές απουσίες των Τούρκων κι έχασαν ένα δικό τους ματς, υποπίπτοντας σε πάρα πολλά λάθη και χάνοντας όλα τα κρίσιμα ριμπάουντ.

Πλέον έχουν ρεκόρ 6-6, όσο και οι αντίπαλοί τους και συνωστίζονται στις μεσαίες θέσεις της κατάταξης παλεύοντας για την είσοδο στην οκτάδα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι «πράσινοι» πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Ναν αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 14-2 ξέφυγαν με 14-4 και ανάγκασαν νωρίς-νωρίς τον κόουτς Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους δώδεκα πόντους (23-11), πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-15 και με την ελληνική ομάδα να μην έχει παίξει καθόλου καλά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τους Τούρκους να είναι πιο παθιασμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ και να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές των «πράσινων» και στο 16' ήταν μπροστά με 13 πόντους (34-21). Το «τριφύλλι» έκανε ένα μικρό σερί 6-0 και μείωσε 34-27 στο 19', υποχρεώνοντας αυτή τη φορά τον κόουτς Τζαν να διακόψει τη ροή της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε με την Εφές να προηγείται με 37-31, καθώς σε χρονικό διάστημα τριών δευτερολέπτων ο Ναν σημείωσε δύο διαδοχικά καλάθια.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και μ' επιμέρους σκορ 7-1 ισοφάρισε πολύ γρήγορα 38-38. Ωστόσο δεν τον... συνεπήρε το μομέντουμ για να περάσει και μπροστά και οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 ξέφυγαν 44-38, πριν σταματήσει το ματς λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ στο 26' με το σκορ 44-42. Η ελληνική ομάδα προσπέρασε πάντως και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Σινάν Ερντέμ Ντομ» έγραφε 50-52.

Το ντέρμπι συνεχιζόταν και στην τελευταία περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι αρνούνταν να παραδοθούν έχοντας ως ηγέτη τον Λάρκιν ο οποίος τους κράτησε όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (54-58) και τους βοήθησε να προσπεράσουν 59-58. Η «μάχη» ήταν πολύ μεγάλη και είχαν υπάρξει έντεκα αλλαγές στην πρωτοπορία, όμως το πρόβλημα του αμυντικού ριμπάουντ παρέμενε για τους παίκτες του Αταμάν και στο 38' ο Τζόουνς ο οποίος είχε κυριαρχήσει, κέρδισε δύο βολές μετά από απανωτές ανανεώσεις της επίθεσης της Εφές, με το σκορ στο 63-65 και ισοφάρισε 65-65, πριν σκοράρει με τρίποντο ο Ναν για το 65-68 στο 39'. Ένα σερί 5-0 από την πλευρά των γηπεδούχων με αμφισβητούμενο φάουλ και τρεις βολές του Λάρκιν έφερε τους Τούρκους μπροστά με 70-68 κι απέμεναν 49'' για το φινάλε. Η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν τραγική και ο Τόμπσον έβαλε μία βολή στα 7'' για το τέλος, γράφοντας το 71-68 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Μήτογλου αστόχησε στο τρίποντο ισοφάρισης στην εκπνοή.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Ο Σέιν Λάρκιν βγήκε μπροστά όπως αναμενόταν για τους γηπεδούχους με 20 πόντους, όμως εκείνος που έκρινε το παιχνίδι ήταν ο φοβερός Ταϊρίκ Τζόουνς ο οποίος κυριάρχησε στις δύο ρακέτες με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από το «ναυάγιο» του Παναθηναϊκού δεν διασώθηκε κανείς που να είχε σταθερή απόδοση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 40 ριμπάουντ των Τούρκων εκ των οποίων τα 19 ήταν επιθετικά, σε συνδυασμό με τα 16 λάθη της ελληνικής ομάδας έμελλε να γείρουν την πλάστιγγα στην πλευρά της Εφές.