24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Εφές Αναντολού-Ολυμπιακός 85-72: Τον… εκτέλεσε απ’ τα 6μ75 (pics, vids)

Η Εφές Αναντολού βρέθηκε σε απίθανη βραδιά απ' τη γραμμή των 6μ75 και με «όπλο» την ευστοχία της στα τρίποντα έφτασε σε μια τεράστια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 85-72, σε αγώνα για την 30η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 18-12 και την 6η θέση, ενώ η τούρκικη ομάδα παρέμεινε «ζωντανή», βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 13-17 και «ακουμπώντας» προσωρινά στη 10η θέση.

Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και «χτυπώντας» με τον ίδιο τρόπο στις πρώτες τέσσερις επιθέσεις της, δηλαδή με τρίποντα του Πλάις (3/4) ξεκίνησε ιδανικά με 9-0. Ο Φαλ «έσπασε» αυτό το σερί έπειτα από περίπου 2:30’ αγωνιστικής δράσης, όμως ο Κλάιμπερν λίγο αργότερα σκόραρε πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 (12-2 στο 4’), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει το πρώτο του time-out κι ενώ η τουρκική ομάδα είχε ξεκινήσει «καυτή» απ’ το τρίποντο (4/6), χωρίς να έχει καν σουτ δύο πόντων! Οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν πιο εύκολα πόντους μετά το time-out, ωστόσο συνέχισαν να είναι soft αμυντικά, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει σε διψήφια πλαίσια για αρκετή ώρα. Ήταν θέμα χρόνου πάντως να φτιάξει η κατάσταση στα μετόπισθεν των πειραιωτών και μόλις συνέβη αυτό, έχοντας βρει πια εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά, η διαφορά έπεσε απ’ τους 11 στους 4 μέσα σε λιγότερο από 1:30’ (24-20). Τελικά, το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-21, με τον Ολυμπιακό πλέον όμως να δείχνει ότι πατάει καλύτερα και στις δύο μεριές του παρκέ.

Με τον Ράιτ να μπαίνει… φουριόζος (2 καρφώματα, 3/3 σουτ), οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν πολύ γρήγορα σε 28-27. Παρ’ όλα αυτά, ο… Μωυσής ήταν ο μόνος που σκόραρε στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου κι έτσι οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 7-0 και πήγαν στο 35-27. Το highlight του ημιχρόνου πάντως ήρθε στην αμέσως επόμενη κατοχή, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί απ’ το logo στη λήξη της «ερυθρόλευκης» επίθεσης και να «γράφει» το 35-30 στο 15’.  Η Εφές ωστόσο... δεν έχανε πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 και συνεχίζοντας το… τροπάριό της με τον Γουίλις πήγε ξανά στο +11 (46-35), ενώ το ημίχρονο έληξε 48-37 με καλάθι του Μπράιαντ. Σε αυτό το 1ο μισό του αγώνα, οι Τούρκοι μέτρησαν το απίστευτο 10/14 τρίποντα (71.4%), τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε 4/12 (33.3%).

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε όπως ακριβώς στη 2η, όπου με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε σε 48-41 δια χειρός Πίτερς και Παπανικολάου. Το σύνολο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς με επί μέρους 7-1 έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της στο αγώνα (+13, 55-42), όμως η ελληνική ομάδα ξανά μέσα από την άμυνά της βρήκε γρήγορα σκορ με 8 πόντους του Πίτερς και 2 του Φαλ, «γράφοντας» το 57-52. Η Εφές, πάντως, άρχισε να σουτάρει με… φυσιολογικά ποσοστά απ’ το τρίποντο στο 3ο δεκάλεπτο (2/7) και έτσι ήταν θέμα χρόνου ο Ολυμπιακός να επιστρέψει ολοκληρωτικά, το οποίο και το έκανε με σουτ τριών πόντων απ’ τον Κάνααν στο 29’ (62-61). Ένα 4-0 απ’ τους Τούρκους στο τελευταίο λεπτό έκανε το σκορ 66-61, το οποίο και ήταν αυτό με το οποίο ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο.

Με τον Γουόκαπ και τον Κάνααν να βρίσκονται στον πάγκο για να πάρουν ανάσες (όπως και ο Λάρκιν από απέναντι), οι πειραιώτες δυσκολευόντουσαν αρκετά να βρουν λύσεις επιθετικές, μένοντας χωρίς σκορ για παραπάνω από 3:30’ στην 4η περίοδο και επιτρέποντας, παράλληλα, στην Εφές να σκοράρει 6 πόντους και να προηγηθεί και πάλι με 11 (72-61). Η επιστροφή του Κάνααν στο παρκέ έδωσε «φιλί ζωής» αμέσως στους φιλοξενούμενους (73-66), όμως η άμυνα είχε σταματήσει ξανά να λειτουργεί σωστά, με την Εφές να πάει το σκορ στο 81-66 έπειτα από τρίποντο του Κλάιμπερν. Πλέον το… νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απλά να μειώνει τη διαφορά μέχρι το φινάλε (85-72) και να φεύγει «με άδεια χέρια» απ’ την Πόλη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εφές ήταν σε τρομερή βραδιά πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 και αυτό ήταν το στοιχείο που «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν συνολικά 14/27 τρίποντα, έχοντας, βέβαια, 10/14 στο ημίχρονο, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνολικά 10/23 (4/12 στο εικοσάλεπτο).