19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Χάποελ-ΑΕΚ 91-51: Διασυρμός στην κόλαση (vids)

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ για τη φετινή σεζόν τελείωσε. Η Χάποελ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ένωση δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις συνθήκες του αγώνα και το εισιτήριο για το Final 4 πήγε στους Ισραηλινούς, με το τελικό 91-51 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ που δυσκολευόταν να βρει σκορ εντός παιδιάς. Αυτό ήρθε μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά αγώνα, με το τρίποντο του Λεμάρ να κάνει το 7-4. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πέραν των δύο σουτ του Αμερικανού γκαρντ από την περίμετρο δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα με τη διαφορά να γίνεται διψήφια και το 18-7 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου και την Ένωση να μην έχει σκοράρει δίποντο έπειτα από δέκα λεπτά αγώνα. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει (40-16) και την ΑΕΚ να μην έχει απαντήσεις σουτάροντας με τραγικά ποσοστά. Το 43-22 του πρώτου ημιχρόνου τα λέει όλα, με τη Χάποελ να είναι κυρίαρχη και τα πάντα να πηγαίνουν στραβά για την Ένωση.

Αφού δεν έβγαλε αντίδραση σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου δύσκολα θα μπορούσε η ΑΕΚ να επιστρέψει στο ματς με τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Εκτός από την αστοχία στην επίθεση η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν μπορούσε να βρει τρόπο να αντιμετωπίσει τον Ράντολφ που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την "κιτρινόμαυρη" άμυνα. Η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη, καθώς η ΑΕΚ έμοιαζε ανήμπορη να κάνει τα βασικά μέσα στο παρκέ, υποπίπτοντας παράλληλα και σε πολλά λάθη, με τη διαφορά να φτάνει τους 40 πόντους. Τελικό σκορ το 91-51 που δεν αφήνει πολλά περιθώρια σχολιασμού.

ΑΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ: Δεν έβγαινε τίποτα στην ΑΕΚ στη σημερινή αναμέτρηση με το 28% (14/50) στα σουτ εντός παιδιάς και τα 16 λάθη να τα λένε όλα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.