20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Black out στο Μονακό για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας πλήρωσε το χειρότερο δυνατό δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 21 πόντους και το τελικό 80-59 από τη Μονακό για την 7η αγωνιστική του EuroCup. Οι Αχαιοί έχουν ήδη περάσει στην επόμενη φάση και βρίσκονται στο 5-2 και τη δεύτερη πλέον θέση του Ομίλου, αφού η Βίρτους Μπολόνια νίκησε και σήμερα και έχει ρεκόρ 6-1.

Έπεσε... μαύρο για τους Αχαιούς στην οθόνη στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Μονακό. Ο Μάκης Γιατράς είδε την ομάδα να δέχεται ένα 33-6 στην πρώτη περίοδο χωρίς να ευστοχήσει ούτε σε ένα σουτ εντός πεδιάς! Οι γηπεδούχοι «χόρευαν» στον δικό τους ρυθμό με πιεστική άμυνα, καλές περιστροφές και επιπλέον υψηλό ποσοστό ευστοχίας.

Οι αλλαγές που έκανε ο κόουτς των Αχαιών δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα με το πρώτο εύστοχο σουτ να έρχεται από τον Κατσίβελη (11’25’’) και τον Προμηθέα να φτάνει πάλι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας τους δέκα πόντους στο 13’40’’ (39-10) από τον Αγραβάνη παίζοντας με κοντό σχήμα. H Μονακό κατέβασε και το ρυθμό τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά παρέμεινε το ίδιο αποτελεσματική ως το 54-19 (19’).

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και δύο τρίποντα με Αγραβάνη και Κασελάκη διαμόρφωσαν το 54-29 (22’20’’). Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν άμεσα μετά το τάιμ άουτ και σε έντονο ύφος του Σάσα Ομπράντοβιτς για το 62-31 (26’10’’). Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο παιχνίδι. Ο ρυθμός έπεσε κάπως στην τέταρτη περίοδο και το δίδυμο Μπόγρης-Κασελάκης  διαμόρφωσε το 69-50 (34') με το παιχνίδι να κλείνει με το τελικό 80-59.

MVP: Όχι ότι υστέρησε και κανείς, αλλά ο Ντι Μποστ έκανε ένα βήμα μπροστά και ήταν και πάλι ο ηγέτης της Μονακό με 22 στο σύστημα αξιολόγησης και 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Στο ημίχρονο του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας είχε 3/11 δίποντα και 0/15 τρίποντα, κάνοντας παράλληλα 9 λάθη. Στο ίδιο διάστημα η Μονακό είχε 16/23 δίποντα και 3/11 τρίποντα, ήταν 22-12 στα ριμπάουντ. Το σκορ στο εικοσάλεπτο ήταν στο +33 για τους γηπεδούχους.

Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ: Οι Αμερικάνοι του Προμηθέα που συνήθως αποτελούν τη δύναμη πυρός του, κινήθηκαν στα ρηχά στο Μονακό. Ο Χολ είχε έναν πόντο, ο Μπαμπ έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ, ο Φίλερ είχε 5 και κάπως καλύτερα συγκριτικά πήγαν Έλις και Ρόμπινσον που είχαν από 8. Άποντος έμεινε και ο Λίποβιι.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Κοβάλσκι, Ράτσις

Δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59