27.2 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

BCL: Η επιστροφή της ΑΕΚ, ο MVP Φελντέιν και το θρίλερ της Σαραγόσα (vids)

Πέντε "κάστρα¨ παραμένουν άπαρτα στο Basketball Champions League ενώ άλλες πέντε ομάδες δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής που ξεκίνησε χθες (29/10) .

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Άντβερπ, οι Τζέιμς Φελντέιν και Αρ Τζέι Χάντερ ήταν τα πρόσωπα της αγωνιστικής, καθώς με καταπληκτικές εμφανίσεις επέκτειναν το αήττητο των ομάδων τους ενώ η Σαραγόσα επικράτησε της Σομπατέλι σε ματς θρίλερ στην Ισπανία.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Με τον Κέντρικ Ρέι πρώτο σκόρερ και τους Σαντ ΡοςΛάνγκφορντ συνεργάτες του στο… έγκλημα η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες με το τελικό 62-51 επί της Αντβέρπ και έκανε το 2-1 στο Basketball Champions League στο ΟΑΚΑ. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της νίκης της ΑΕΚ ΕΔΩ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίζει έτσι να ακολουθεί κατά πόδας την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ισοβαθμώντας στην δεύτερη θέση του 2ου ομίλου με την Σαν Πάμπλο Μπούργκος και την Ράστα Φέχτα.  Οι Γερμανοί ηττήθηκαν, στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου, με 98-87 από τη Χάποελ στο Ισραήλ σε ένα ματς... παράσταση του Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε 25 πόντους με 6/9 τρίποντα κάνοντας φύλλο και φτερό την άμυνα των Γερμανών.

Δείτε τη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου ΕΔΩ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον πρώτο όμιλο, που δεν υπάρχει ελληνική συμμετοχή, η Ντιναμό Σάσαρι εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της, η οποία της έδωσε ώθηση να κάνει ένα εκρηκτικό ξεκίνημα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15 πόντους διαφορά (32-17) επί της Οστάνδης. Εκεί κρίθηκε και το ματς αφού οι Βέλγοι στη συνέχεια μπορεί να ισορρόπησαν την κατάσταση αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν αρκετά για να γίνουν επικίνδυνοι, με αποτέλεσμα η Ντιναμό να κάνει το ρεκόρ της πλέον 2-1 και η Οστάνδη να μείνει στην προτελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 1-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Τουρκ Τέλεκομ έκανε το 3/3 στη διοργάνωση, αφού πέρασε αλώβητη από την έδρα της Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων, με την οποία έχαναν στο ημίχρονο και βρέθηκαν στο -2 (75-77) με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ματς. Σε εκείνο το σημείο Αρ Τζέι Χάντερ, που σήμερα ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους και 5 ασίστ, ευστόχησε σε δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων "καθαρίζοντας" το ματς και διατηρώντας την ομάδα του στην κορυφή του γκρουπ ενώ οι Λιθουανοί έμειναν στην ουρά χωρίς νίκη.

Δείτε τη βαθμολογία του πρώτου ομίλου ΕΔΩ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον τρίτο όμιλο όπου συμμετέχει και το Περιστέρι, η Μπάμπεργκ κατάφερε να "σπάσει το ρόδι" παίρνοντας την πρώτη της νίκη με 76-66 στην έδρα της Γκαζιαντέπ, αφήνοντας τους Τούρκους να κάνουν... παρέα στη Μόρναρ Μπαρ στην τελευταία θέση του ομίλου, χωρίς να έχουν νίκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Νίμπουρκ έκανε παρέλαση στην έδρα της VEF Ρίγα, την οποία συνέτριψε με 91-72 καθοδηγούμενη από τον Γιάρομιρ Μπόχατσικ που σημείωσε 16 πόντους. Οι Τσέχοι έκαναν έτσι το 3/3 στη διοργάνωση ενώ παράλληλα συμπλήρωσαν 36 παιχνίδια αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις αφού έχουν να βιώσουν ήττα από τον Φεβρουάριο. Η λετονική ομάδα έμεινε στην 5η θέση του ομίλου με ρεκόρ 1-2 ενώ ακριβώς από πάνω, στην προνομιούχο 4η θέση που δίνει πρόκριση στα play offs βρίσκεται το Περιστέρι.

Δείτε τη βαθμολογία του τρίτου ομίλου ΕΔΩ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον τέταρτο όμιλο, όπου συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ, η Ντιζόν έκανε... πάρτι στην έδρα της κόντρα στη Μπρίντιζι την οποία "διέλυσε" με 95-79 συμπληρώνοντας κι αυτή τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση. Στο άλλο ματς του ομίλου παραλίγο να γίνει η μεγάλη έκπληξη καθώς η Σομπατέλι πούλησε... ακριβά το τομάρι της στην Ισπανία κόντρα στη Σαραγόσα και ηττήθηκε στο νήμα με 70-69, μένοντας στο 1-2 ενώ οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 2-1.

Δείτε τη βαθμολογία του τέταρτου ομίλου ΕΔΩ.