23.1 C

Ω-Ray και πάλι στο σπίτι τους! (pics)

Με τον Κέντρικ Ρέι πρώτο σκόρερ και τους Σαντ Ρος - Λάνγκφορντ συνεργάτες του στο... έγκλημα η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες με το τελικό 62-51 επί της Αντβέρπ και έκανε το 2-1 στο Basketball Champions League στο ΟΑΚΑ.

Oι γηπεδούχοι φάνηκαν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας στους Βέλγους να ανανεώνουν τις επιθέσεις, αλλά και να σουτάρουν αρκετές φορές χωρίς πίεση κυρίως από μακρινή απόσταση. Εκεί που τους είχε οδηγήσει η άμυνα της ΑΕΚ. Κάθε φορά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έβλεπε τους παίκτες του να πλησιάσουν, η Αντβέρπ έκανε ένα βήμα μπροστά πάλι με τον Ντουντζίνσκι καθοριστικό με 3/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο μισό, με την ΑΕΚ να δείχνει να βγάζει πολύ μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και να γίνεται πολύ πιο αποτελεσματική αμυντικά. Μπήκε στην τρίτη περίοδο με ένα 10-0 (43-36, 24') και λίγο αργότερα στο 47-38 (27'40''). Το επιμέρους 14-3 στο διάστημα αυτό λέει περισσότερα για την εικόνα των δύο ομάδων.

Ο Ρέι με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε στη διαφορά διψήφια τιμή για πρώτη φορά (58-47, 37'30'') και ο ίδιος διαμόρφωσε και το 60-47 (38'), με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 62-51.

MVP: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους για την ΑΕΚ και καθοριστική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Χάουαρντ Σαντ Ρος αξίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης για τη συνολική του παρουσία. Έμεινε στον πάγκο μόλις 38'' και είχε 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα και έπαιξε άμυνα για σεμινάριο. Όπως αθόρυβη και ουσιαστική δουλειά έκαναν οι Ματσιούλις και Κακλαμανάκης.

ΑΡΙΘΜΟΙ: 14 και 3... Με μία... παύλα ενδιάμεσα. Αυτό ήταν το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να μην επιτρέπει κανένα εντός πεδιάς σουτ στο διάστημα αυτό στην Αντβέρπ. Οι Βέλγοι είχαν τρεις πόντους από τρεις ελεύθερες βολές!

Διαιτητές: Κόντε, Μάριτσιτς, Μπισουέλ

Δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51