23.7 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

BCL: Ξεμπέρδεψε η Μάλαγα, «τελικός» στην Τενερίφη (pic, vids)

Η Στρασμπούρ με τη Βόννη χθες και η ΑΕΚ με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ σήμερα, ήρθαν σε ισορροπία και πηγαίνουν σε «do or die» ματς που θα κρίνουν ποιες θα βρεθούν στο final four του BCL. Θέση σε αυτό, που μπορεί να γίνει στο γήπεδο της, έκλεισε η Μάλαγα που «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο τη Μούρθια επικρατώντας και εκτός έδρας με 96-74 για να κάνει το 2-0. Ο έτερος ισπανικός «εμφύλιος» όμως πήγε σε κατάσταση ισορροπίας αφού η Μανρέσα νίκησε την Τενερίφη με 85-83 και έκανε το 1-1.

Η Μάλαγα έδειξε τη διάθεση να επιβάλλει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά (5-12 στο 5’) όμως στη συνέχεια η Μούρθια έγινε καλύτερη και προηγήθηκε με 20-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν στη δεύτερη, με αποτέλεσμα το ισόπαλο 40-40 του 20ού λεπτού.

Η Μάλαγα έκανε προσπάθεια να ξεμπλέξει από μία κατάσταση που θα μπορούσε να γίνει δύσκολη στο τέλος (58-69 στο 29’) και στη συνέχεια άνοιξε κι άλλο τη διαφορά (63-78 στο 33’). Η Μούρθια δεν είχε πια τρόπους επιστροφής, η Μάλαγα πήγε στο +19 δύο λεπτά πριν το τέλος (71-90) και τελείωσε την υπόθεση-πρόκριση. Και ενώ τα πάντα είχαν κριθεί, απειλήθηκε σύρραξη μετά από μία κίνηση… ελληνορωμαϊκής πάλης του Κράβις στον Ρόχας στα 31’’. Μία φάση που απλώς καθυστέρησε το τέλος του αγώνα.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Η Τενερίφη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 25-18 στην πρώτη περίοδο όμως η Μανρέσα με πρωταγωνιστή τον Ντέβιν Ρόμπινσον (10 πόντοι και 4 ριμπάουντ στο ημίχρονο) βρήκε τον τρόπο να μην χάσει την επαφή με το σκορ. Έτσι στο 20’ ήταν μπροστά (42-41).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε διαφορετική εικόνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς να καταφέρνει κάποια να αποκτήσει ένα ουσιαστικό προβάδισμα. Έτσι τρία λεπτά πριν το τέλος η Μανρέσα ήταν μπροστά με 77-76, όταν ο Σερμαντίνι έκανε ένα αντιαθλητικό φάουλ και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 83-78 στο 38’. Η Τενερίφη με τρίποντο του Χουέρτας μείωσε στους δύο στα 30’’ (85-83) και είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση και την παράταση αλλά μία λόμπα προς τον Σερμαντίνι δεν πέρασε και η Μανρέσα κράτησε τη νίκη που ήταν η πρώτη στη σεζόν επί της Τενερίφης μετά από τέσσερις ήττες.