22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Χάποελ 94-78: Ένστικτο… πρόκρισης! (vids)

Μία εντυπωσιακή ΑΕΚ έδειξε ένστικτο επιβίωσης και... πρόκρισης, μην επιτρέποντας το όνειρο του Final 4 να σβήσει από απόψε! Η Ένωση που ήταν κυρίαρχη και μπροστά στο σκορ με 94-78 διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, νίκησε τη Χάποελ με και ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών του Basketball Champions League. Τώρα τελικός πρόκρισης την επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού θύμισαν το αντίστοιχα του αγώνα στο Ισραήλ με την Χάποελ να τρέχει ένα σερί 7-0. Αυτή τη φορά όμως η ΑΕΚ είχε απάντηση, με τον Μπρίντον Λεμάρ να σκοράρει επτά πόντους και να ισοφαρίζει (7-7). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πλήρωσε την αμυντική της αδράνεια σε δύο περιπτώσεις όπου δέχθηκε ισάριθμα τρίποντα με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 14-21 πριν επιστρέψει η ΑΕΚ και με το τρίποντο του Φλιώνη κλείσει το δεκάλεπτο στον πόντο (20-21). Η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική, με τον Έλληνα γκαρντ και τον Λεμάρ να δίνουν τις λύσεις στο σκοράρισμα, την ώρα που η αμυντική της προσήλωση κράτησε χαμηλά τους φιλοξενούμενους. Η ευφυία του Πιέρ Οριόλα με επιθετικό ριμπάουντ και τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα και δη στους 11 πόντους (41-30)! Η ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με δέκα (47-37).

Με καθυστέρηση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο λόγω της έντασης που επικράτησε μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων και όταν άρχισε βρήκε την Ένωση σε πολύ καλό ρυθμό διευρύνοντας το προβάδισμά της (65-50). Η ΑΕΚ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με διψήφιες διαφορές και με τέτοια έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, ούσα στο +12 (70-58). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη διατήρησε την ίδια συγκέντρωση και στην τελευταία περίοδο, χωρίς να αφήσει τη Χάποελ να απειλήσει το προβάδισμά της. Τελικό σκορ το 94-78 και η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί στην Ιερουσαλήμ στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς.

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ: Ο Μπρίντον Λεμάρ ήταν εκείνος που ηγήθηκε του σκοραρίσματος για την ΑΕΚ, "φορτώνοντας" το καλάθι των Ισραηλινών με 24 πόντους, ωστόσο η Ένωση είχε πλουραλισμό με τον Μίτσελ να ακολουθεί με 14 και τους Φλιώνη-Μάιλς με 13.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.