18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Συνέτριψε την Μπενφίκα η Λιμόζ, χάρισε την πρωτιά στην Μανρέσα! (pics+vids)

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε το καθήκον της, νίκησε την χωρίς κίνητρο Νταρουσάφακα, με 92-69 και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου. Αυτό της δίνει την απευθείας πρόκριση στους "16" του θεσμού. Στο άλλο παιχνίδι η Λούντβιγκσμπουργκ, ξεπέρασε το εμπόδιο των αξιόμαχων Δανών (Μπάκεν Μπέαρς), όμως η νίκη των Ισραηλινών στο άλλο παιχνίδι τους άφησε στη δεύτερη θέση και την πρόκριση στα play-in. Στα παιχνίδια του 6ου ομίλου η Λιμόζ, έκανε την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο διαλύοντας τη Μπενφίκα με 79-59, γεγονός που έδωσε την πρώτη θέση στην Μανρέσα στην ισοβαθμία με τους Πορτογάλους. Παράλληλα οι Ισπανοί τα βρήκαν σκούρα στη Ρίγα, αλλά πήραν την πολύτιμη νίκη και την πρόκριση στους "16".

Μπέαρς-Λούντβιγκσμπουργκ: 86-94

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη εξασφαλισμένη τη δεύτερη θέση, όμως σε περίπτωση ήττας της Χάποελ Ιερουσαλήμ θα κατακτούσαν την πρώτη θέση. Για αυτό είχαν κίνητρο για τη νίκη και αυτό φάνηκε από το πόσο αποφασιστικά μπήκαν στην αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν ένα προβάδισμα έξι πόντων με το σκορ να βρίσκεται στο 30-24.

Οι γηπεδούχοι δεν θα παραδίνονταν τόσο εύκολα, παρόλο που δεν κυνηγούσαν κάτι βαθμολογικά. Ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο (19') πέρασαν μπροστά με 47-45. Κάποια λάθη των Δανών όμως, επέτρεψαν την Λούντβιγκσμπουργκ να πραγματοποιήσει ένα σερί 8-0 ,μέσα σε ένα λεπτό και να βρεθεί και πάλι στο+6 (53-47) στο ημίχρονο.

Με τον Τόνι Καρ να βρίσκεται σε πολύ καλή βραδιά επιθετικά, οι Μπέαρς συνέχισαν να μένουν κοντά στο σκορ και να απειλούν τους Γερμανούς. Μείωσαν και πάλι στο -2, έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο εν τέλη βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +3 (71-68). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί, με τον Τζάστιν Τζόνσον να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, δημιούργησαν μία διαφορά 8 πόντων στο (35') της αναμέτρησης. όμως οι γηπεδούχοι για ακόμα μία φορά έκαναν την αντεπίθεσή τους. Με ένα γρήγορο 6-0 επιμέρους σερί μείωσαν σε 83-85, με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Εκεί μέτρησε η διαφορά εμπειρίας, οι Δανοί σκόραραν μόνο μία φορά και η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε τη νίκη χωρίς αντίκρισμα όμως.

Νταρουσάφακα-Χάποελ Ιερουσαλήμ: 69-92

Παρά το γεγονός πως η Νταρουσάφακα δεν πάλευε για κάτι (είχε εξασφαλίσει ήδη την 3η θέση του ομίλου) καθώς δεν μπορούσε να να διεκδικήσει τη 2η θέση, έβαλε δύσκολα στην Χάποελ. Για (15') λεπτά οι Τούρκοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο παρκέ, κερδίζονας το πρώτο δεκάλεπτο με 24-22. Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου όμως οι Ισραηλινοί, βρήκαν τα μακρινά σουτ, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των γηπεδούχων. Με τον Καντίν Κάρινγκτον να έχει 15 πόντους στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10, με το ημίχρονο να λήγει 51-41.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να συντηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και να καθαρίσουν τη νίκη και την υπόθεση πρόκριση. Αυτό ακριβώς έκαναν. Με τον Λίβαϊ Ράντολφ να παίρνει παραπάνω αρμοδιότητες επιθετικά η ομάδα από την  Ιερουσαλήμ έφτασε στο +16, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 70-54.

Το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι. Η Χάποελ δεν κινδύνεψε ξανά και έφτασε στην εύκολή επικράτηση που της χαρίζει την πρώτη θέση του ομίλου και τη απευθείας πρόκριση στους "16" του θεσμού και τους Τούρκους να πάνε στα play-in ως 3οι.

Βαθμολογία 5ου ομίλου

1. Χάποελ Ιερουσαλήμ 5-1
  2. Λούντβιγκσμπουργκ 4-2
  3. Νταρουσάφακα 2-4
  4. Μπέαρς 1-5

Ρίγα-Μανρέσα: 80-82

Οι Ισπανοί ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, ώστε σε περίπτωση ήττας της Μπενφίκα, να είναι αυτοί που θα πάρουν το απευθείας εισιτήριο στους "16". Κλείνοντας με ένα επιμέρους σερί 6-0, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι στο +5 με το σκορ στο 21-16.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το "πόδι από το γκάζι" στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την κυριαρχία τους κάτω από το καλάθι και τον Φράνκι Φεράρι να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, η Μανρέσα έφτασε στο +17 στο (19') της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι Λετονοί όμως, έκλεισαν καλά το ημίχρονο και βρέθηκαν στο -10, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 46-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε την πλήρη ανατροπή του σκηνικού. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις στην άμυνα και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά. Με το δίδυμο Κρίστερς Ζόρικς και Νισίερ Μπρούκς (24 πόντοι έκαστος) μείωσαν στο καλάθι , με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 66-64 υπέρ των Ισπανών.

Οι φιλοξενούμενοι θορυβήθηκαν και μπήκαν δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο. Ένα επιμέρους σερί 10-0 τους έδωσε το προβάδισμα με 76-64. Όμως και πάλι η Ρίγα δεν είπε την τελευταία της λέξη. Βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι και μείωσε στους τρείς ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες αστόχησαν εκατέρωθεν, ο Τζέρικ Χάρντινγκ κέρδισε στη συνέχεια το φάουλ που το έστειλε στις βολές. Ο Αμερικανός δεν λάθψε και χάρισε έτσι στην ομάδα του την νίκη, αλλά και το απευθείας εισιτήριο στους "16" του θεσμού.

Μπενφίκα-Λιμόζ: 59-79

Οι Πορτογάλοι φιλοξένησαν τη Λιμόζ στη Λισαβόνα, με σκοπό την νίκη που θα τους έδινε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με καμία να μην αποκτά κάποιο σημαντικό προβάδισμα. Εξού και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου που ήταν 17-17.

Η Μπενφίκα με την θερμή υποστήριξη του κοινού της, έσφιξε την άμυνά της και άρχισε να χτίζει μία διψήφια διαφορά. Στο (19') της αναμέτρησης έφτασαν στο +10 (40-30) με το ημίχρονο να λήγει στο 40-32.

Ενώ όλα έμοιαζαν να βαίνουν καλώς για τους γηπεδούχους, ήρθε η ολοκληρωτική κατάρρευση στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Λιμόζ έκανε πραγματικά ότι ήθελε στο παρκέ. Με τον Μπράις Τζόουνς (24 πόντοι, 8/10 σουτ) να σκοράρει με όλους τους τρόπους, οι Γάλλοι κέρδισαν την τρίτη περίοδο με 25-5, κάνοντας την ολική ανατροπή, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 57-45.

Οι Πορτογάλοι δεν είχαν καταλάβει τι τους χτύπησε και μέχρι να κατλάβουν ήταν πλέον αργά. Η αμυντική τους προσήλωση πήγε περίπατο και οι εύστοχες αποφάσεις του πρώτου ημιχρόνου, έγιναν αλλεπάλληλα λάθη. Πλέον ήταν η σειρά του Ντέσι Ροντρίγκες να τους τιμωρήσει, με την Λιμόζ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Το κοντέρ έφτασε μέχρι το -22, με το τελικό σκορ να είναι 79-59.