23.1 C

BCL: «Απόδραση» της Χάποελ, το απόλαυσε η Βόννη, αντέδρασε η Τενερίφη (Vids)

Για την τρίτη αγωνιστική του BCL, η Βόννη επιβλήθηκε στη Γερμανία της Μπρέογκαν με σκορ 86-71, σε πάρτι που έστησαν οι Γερμανοί από νωρίς. Η Τενερίφη έβγαλε αντίδραση και επικράτησε της φιλοξενούμενης Ρίγα με σκορ 76-55 . Η Χάποελ Ιερουσαλήμ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Πορτογαλία επικρατώντας της Μπενφίκα με σκορ 84-66.

Πριν το τζάμπολ του παιχνιδιού της Βόννης με την Μπρέογκαν, έλαβε χώρα η τοποθέτηση του λαβάρου της κατάκτησης του περσινού BCL από την Βόννη στους ''αιθέρες'' της έδρας των Γερμανών «Τέλεκομ Ντομ»

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού, που έγινε στα πλαίσια του έκτου ομίλου, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο καθώς οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί «ξέφυγαν» με δέκα πόντους (19-9), ενώ στη λήξη του ημιχρόνου η «ψαλίδα» άνοιξε ακόμα περισσότερο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους με 22 πόντους να τους χωρίζουν (47-25).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπρέογκαν να είναι πιο μαχητική. Οι Ισπανοί «μάζεψαν» τη διαφορά και με καλύτερη κυκλοφορία κατάφεραν να κάνουν «δικιά» τους την περίοδο (22-16) με το σκορ ενόψη του τέταρτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται 63-47

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά. Η Βόννη ήταν σταθερά μπροστά και παρά την αντίδραση που προσπάθησαν να βγάλουν οι φιλοξενούμενοι, τελικά κατάφερε να πάρει το «ροζ φύλλο αγώνα» με σκορ 86-71. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 2-1, ενώ αντίστοιχα οι Ισπανοί «έπεσαν» στο 1-2.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκλιν Γουάτσον ο οποίος σημείωσε 20 πόντους . Για την Μπρέογκαν διακριθέντας ήταν ο Ματέι Ρουντάν με τους 16 πόντους που πέτυχε.

Τα δεκάλεπτα: 19-9/47-25/63-47/86-71

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Για τον τρίτο όμιλο, η Τενερίφη υποδέχτηκε την Ρίγα προκειμένου να διπλασιάσει τις νίκες της. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν ρυθμό και βελτιώνοντας την ευστοχία τους ισορρόπησαν το παιχνίδι. Μετά από είκοσι ανταγωνιστικά λεπτά οι δύο «μονομάχοι» οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μόλις έναν πόντο να τους χωρίζει (35-36).

Η Τενερίφη στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε «γυρίζοντας τον διακόπτη» και δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί. Με μία σχεδόν υποδειγματική τρίτη περίοδο οδηγήθηκε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου προηγούμενη με σκορ 57-46.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία καθώς οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυριάρχοι και στο τέλος έφτασαν άνετα στην επικράτησε επί της Ρίγα με σκορ 76-55. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των γηπεδούχων στη διοργάνωση ενώ οι Λετονοί συνεχίζουν να αγνοούν τη χαρά της νίκης ύστερα από τρεις αγωνιστικές .

Κορυφαίος για την Τενερίφη ήταν ο Τζέιμι Φερνάντες ο οποίος σημείωσε 22 πόντους. Ο Τόρο Μπαρέα ξεχώρισε για τη Ρίγα ο οποίος σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:15-19/35-36/57-46/76-55

Σε παιχνίδι για τον έβδομο όμιλο, εκεί που αγωνίζεται και ο ΠΑΟΚ, η Χάποελ Ιερουσαλήμ επισκέφτηκε την Μπενφίκα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 24-17. Κάπου εκεί όμως «μίλησε» η ποιότητα της Χάποελ. Με ένα καταιγιστικό δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και τα διατήρησαν μέχρι τέλους.

Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα η ομάδα από την Ιερουσαλήμ μετέτρεψε την αναμέτρηση σε «υγιεινό περίπατο» και έφυγε τελικά απο την έδρα των «αετών» νικήτρια με σκορ 84-66. Με την επικράτηση της η Χάποελ «ανέβηκε» στο 2-0 ενώ η Μπενφίκα «έπεσε» στο 1-1.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λέβι Ράντολφ ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ιβάν Αλμέιδα σημείωσε επίσης 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17/39-46/54-64/84-66