23.4 C

BCL: Πρόκριση για Τόφας του Πρίφτη, θρίαμβοι για Μπενφίκα, Μπάκεν Μπέρς (pics)

Τα προκριματικά του BCL ολοκληρώθηκαν με τη δραματική νίκη της Τόφας Μπούρσα του Δημήτρη Πρίφτη επί της Τσέμνιτζ με 82-78, που έδωσε το τέταρτο εισιτήριο για τους ομίλους στους Τύρκους.

Μεγάλη νίκη για την Μπενφίκα στη Λισαβώνα αφού επικράτησε με 87-73 της Μπάμπεργκ και εξασφάλισε την είσοδο στους ομίλους του BCL όπου θα αντιμετωπίσει την Μανρέσα, την Ρίγα και τη Λιμόζ.

Στον όμιλο του Βελιγραδίου,  η Μπάκεν Μπέαρς... έκλεισε το σπίτι της  της FMP στην παράταση με 88-82 αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 74-74.

Στα Σκόπια έγινε μεγάλο ματς με τρομερές διακυμάνσεις και τελικά την Τόφας να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη - πρόκριση με 82-78. Χρειάστηκε μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρομερή εμφάνιση από τον Ρομπ Γκρέι με 26 πόντους και τον ασταμάτητο Μπάμπα Τουρέ17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η Τόφας πέρασε σε όμιλο με Στρασβούργο, Σομπατέλι και Μούρθια.

Η Μπενφίκα είχε σε φοβερή μέρα τον 33χρονο Αλμέιδα ο οποίος σε 35 λεπτά που αγωνίστηκε σκόραρε 39 με 9/14 τρίποντα και συνολικά 15/21 σουτ εντός πεδιάς. Τον Αλμέιδα βοήθησαν στο σκοράρισμα οι Ντάγκλας και Κάρτερ οι οποίοι πρόσθεσαν απο 10 πόντους. Από την Μπάμπεργκ διακρίθηκαν ο Μπόχατσικ και ο Τζάστιν Ράιτ οι οποίοι πάλευαν μέχρι το τέλος και σημείωσαν από 21 και 25 πόντους ο καθένας.

Η Μπάκεν Μπέαρς προκρίθηκε και αυτή στους ομίλους του BCL όπου θα αντιμετωπίσει Χάποελ Ιερουσαλήμ, Νταρουσάφακα και Λούντβινσμπουργκ.   Πρωταγωνιστής για την Μπάκεν ήταν ο Τόνι Καρ ο οποίος πήγε στον πάγκο για μόλις 20 δευτερόλεπτα αγωνιζόμενος σχεδόν σε όλο τον αγώνα και σκοράροντας 34 πόντους με 13/18 σουτ. Συμπαραστάτε του σε αυτή την εκπληκτική εμφάνιση ήταν ο Ντιούφ με 12 πόντους και ο Αντέλ με 11. Από την άλλη πλευρά για την FMP ξεχώρισαν ο Φρέιζερ και ο Beech με 18 και 23 πόντους έκαστος.

Το μεσημέρι είχε κατακτηθεί το πρώτο εισιτήριο, από τη Μάλαγα  που θα είναι στον όμιλο του ΠΑΟΚ.