27.7 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

BCL: Με μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο η Ντιζόν! (pics+vids)

Οι γηπεδούχοι είχαν να προηγηθούν από την πρώτη περίοδο, βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους διαφορά, όμως με μία αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο (33-16), κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Χάποελ Χολόν με 89-81. Με αυτή τη νίκη η Ντιζόν "έπιασε" της Χ. Ιερουσαλήμ και Στρασβούργο στην πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-1. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να "σπάσουν το ρόδι" και έμειναν χωρίς νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να ξεφεύγει στο σκορ. Μάλιστα το σκορ αρκετά υψηλό με την Χολόν να βρίσκεται μπροστά με βραχεία κεφαλή δύο πόντων (24-22).

Τελείως διαφορετική εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους από το Ισραήλ, να σφίγγουν την άμυνά τους στο "ζωγραφιστό". Η Ντιζόν αντιμετώπισε πρόβλημα στο μακρινό σουτ με αποτέλεσμα ( εκτός του Μακντάφι) να χάσει τον ρυθμό της στην επίθεση. Η Χολόν από την άλλη, με τον Σον Ντόσον να δείχνει από νωρίς ότι βρίσκεται σε καλή βραδιά, έβρισκε τον δρόμο αρκετά εύκολα προς το αντίπαλο καλάθι. Ο συνδυασμός αυτών των δύο έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν νωρίς στην δεύτερη περίοδο με διψήφια διαφορά. Η οποία έφτασε στο +14 (46-32) πριν το ημίχρονο τους βρει στο +11 με το σκορ στο 46-35.

Η Ντιζόν μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο (26') της αναμέτρησης μείωσε στο -7 (52-45). Όμως από την άλλη, η Χολόν πάντα είχε έτοιμη την απάντηση και συντηρούσε μία διαφορά 7-10 πόντων. Η τρίτη περίοδος έληξε εν τέλη με τους Ισραηλινούς να βρίσκονται στο +9 (65-56) έχοντας αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Εκεί που η Ντιζόν είχε πρόβλημα έξω από τα 6.75, ξαφνικά στο τελευταίο δεκάλεπτο... άνοιξαν οι ουρανοί, με την Γαλλική ομάδα να πετυχαίνει τέσσερα στα πρώτα (4') της περιόδου. Αυτό την έφερε στο -2 και σε απόσταση βολής, ενώ δύο λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα (81-79) για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Κάπου εκέι οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη γη.. κάτω από τα πόδια τους. Η μία βεβιασμένη επιλογή ακολουθούσε την άλλη, με την Ντιζόν αφότου πήρε το προβάδισμα, να σημειώνει οχτώ αναπάντητους πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 89-79, μισό λεπτό πριν τη λήξη. Τα πάντα είχαν κριθεί πλέον με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία σπουδαία νίκη, πιανοντας την Χάποελ Ιερουσαλήμ και Στρασβούργο στην βαθμολογία του ομίλου.