21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Η Νταρουσάφακα έσπασε το αήττητο της Τόφας, άνετα Χολόν και Μάλαγα (vids)

Η Νταρτουσάφακα έγινε η ομάδα που έσπασε το αήττητο της Τόφας στη φάση των «16» του BCL, παίρνοντας το τούρκικο ντέρμπι που είχε εξέλιξη θρίλερ. Ο κορυφαίος των νικητών Τρόι Σοπέν διαμόρφωσε το τελικό 75-74 τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ο κορυφαίος των ηττημένων Τάιλερ Ενις πρόλαβε να επιχειρήσει ένα τρίποντο... απελπισίας στην εκπνοή, αλλά δε βρήκε στόχο. Στο 2-2 και ζωντανοί για την πρόκριση οι νικητές, στο 3-1 η Τόφας.

Στο Ισραήλ η Γαλατασαράι έβαλε δύσκολα στη Χάποελ Χολόν στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι Ισραηλινοί πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο και γύρισαν το ματς. Το τελικό 98-89 είχε την υπογραφή του ασταμάτητου Κρις Τζόνσον, έφερε τη Χάποελ στο 2-1 και άφησε τους Τούρκους χωρίς νίκη, στο 0-2.

Στη Ρουμανία η Κουλζ με την Μάλαγα έπαιζαν ντέρμπι πόντο - πόντο για 30 λεπτά, μέχρι που οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές και... χάθηκαν. Με επί μέρους σκορ 14-30 στην τελευταία περίοδο έφυγαν νικητές με 86-70, στον όμιλο που έμεινε ελλιπής μετά την αποχώρηση της Προμετέι.