17.5 C

BCL: Η Μούρθια γκρέμισε τη Στρασμπούρ (vids)

Μετά την επιβλητική νίκη της Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη επί της Φάλκο Σομπατέλι νωρίτερα, η 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του BCL ολοκληρώθηκε με τη Μούρθια να βάζει τέλος στο αήττητο της Στρασμπούρ, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέχεια των αγώνων αυτού του γκρουπ. Οι Ισπανοί επικράτησαν των Γάλλων με 80-78 και τους «έπιασαν» στην πρώτη θέση (2-1) ενώ τους ακολουθούν Τόφας και Φάλκο Σομπατέλι (1-2). Όλοι δηλαδή παραμένουν στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Μούρθια μπήκε πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι προηγούμενη με 29-16 στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στους 12. Το παιχνίδι όμως είχε αρκετό δρόμο αφού η Στρασμπούρ κάλυψε το μεγαλύτερος μέρος της διαφορά στην τρίτη περίοδο (63-59). Έτσι στις αρχές της τέταρτης πήρε και το προβάδισμα…

Η Μουρθια ανέκτησε το προβάδισμα αλλά στα 5’’ ο Μάρκους Κιν μείωσε στον πόντο (79-78). Ακολούθησε φάουλ και ο Τρις με 1/2 βολές έκανε το 80-78 αλλά το τρίποντο από μακριά που επιχείρησε ο Μίτσελ δεν είχε τύχη.  Ο Τζόρνταν Ντέιβις έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Μούρθια ενώ για τη Στρασμπούρ ο Ματ Μίτσελ είχε 26.