16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Ξέσπασε η Τόφας, η Χολόν το ντέρμπι (pic, vids)

Υπό το βάρος του 0-2 με το οποίο μπήκε στο BCL, η Τόφας έπαιζε τα ρέστα της στο ματς με τη Φάλκο Σομπατέλι και φρόντισε να «κλειδώσει» από νωρίς τη νίκη που της ήταν απολύτως απαραίτητη. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην πρώτη περίοδο (28-8) και απλοποίησε το έργο της μέχρι το τελικό 90-63.

Η τουρκική ομάδα είναι πια στο 1-2 και «έπιασε» τους Ούγγρους, αποκτώντας ένα πλεονέκτημα όμως με δεδομένη τη μεγάλη διαφορά της νίκης της. Την οδήγησε ο Μπούμπα Τουρέ με μία σπουδαία επίδοση διπόντων (8/8) και συνολικά 23 πόντους με οχτώ ριμπάουντ.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Στο ντέρμπι του 3ου ομίλου η Χάποελ Χολόν πήρε προβάδισμα για την πρωτιά αφού επιβλήθηκε της Γαλατασαράι με 82-73 και έκανε το 3/3. Οι Ισραηλινοί εκτέλεσαν πολύ καλά από το τρίποντο (14/26) με τους Έρικ Γκριν (22) και Τζόε Ράγκλαντ (15π, 5ρ, 5ασ.) να τους οδηγούν.

Για την ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη, Ντι Μποστ και Μπράιαν Ανγκόλα ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο ήταν πολύ άστοχοι έχοντας συνολικά 11/32 σουτ εντός πεδιάς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Οστάνδη έκανε το πρώτο βήμα (1-2) για την πρόκριση στην στα play in, επικρατώντας της Λέγκια Βαρσοβίας (0-3) με 68-59. Καθοριστική ήταν η τέταρτη περίοδος στη διάρκεια της οποίας οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 16-6.

Ο Μπρέιν Τάϊρι είχε 18 πόντους για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά ο Ρέι ΜακΚόλουμ είχε 17 αλλά με 6/18 σουτ. Ο πρώην παίκτης του Άρη Ντέβιν Μαρμπλ είχε 0/8 εντός πεδιάς.