24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: «Χαρακίρι» για Τόφας, θρίαμβοι για Βόννη και Φάλκο (vid)

Η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη φλέρταρε μέχρι το 35' με μεγάλο διπλό στο Στρασβούργο, αλλά έφυγε ηττημένη με 94-89 μετά από παράταση. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Γάλλοι πήγαν στο 2-0 και οι Τούρκοι στο 0-2.

Η Τόφας στα μέσα της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε με 65-58, αλλά δέχτηκε σερί 10-0, ξαναμπήκε η αντίπαλος στο ματς, αυτό πήγε στην παράταση με το 76-76 της κανονικής περιόδου κι εκεί η Στρασμπούρ ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση και πανηγύρισε.

Η Βόννη έκανε... άνω - κάτω τον όμιλο της ΑΕΚ στο BCL δείχνοντας ότι εκεί όλα είναι πιθανά και θα γίνουν μεγάλες μάχες. Οι Γερμανοί κυριάρχησαν απόλυτα στο εντός έδρας ματς με την Καρσίγιακα και με το 83-71 ήρθαν και οι δύο στο 1-1.

Μεγάλο παιχνίδι για τους νικητές έκανε ο Τι Τζέι Σορτς με 28 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η Φάλκο Σομπατέλι έχει αποδείξει σε διάρκεια ότι βγάζει ασπροπρόσωπο το μπάσκετ της Ουγγαρίας σε υψηλό επίπεδο και σήμερα το επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά. Με εντυπωσιακή επιθετική επίδοση, δεν άφησε στη Μούρθια το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης και τη νίκησε, μάλλον άνετα, με σκορ 104-94.

Οι Ούγγροι καθοδηγούμενοι από τον ασταμάτητο Ζόλταν Περλ προηγήθηκαν με 61-49 στο ημίχρονο (!) και κράτησαν αμείωτο το ρυθμό τους στο δεύτερο κάνοντας έτσι το 1-1 στον Α' όμιλο, όσο έχει και η Μούρθια.