26.8 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

BCL: Η Χάποελ συνέτριψε την Τενερίφη, μεγάλο διπλό η Βόννη (pic+vid)

Με την εμφατική νίκη της Χάποελ Ιερουσαλήμ επί της Τενερίφης με 85-61 και την επικράτηση της Βόννης κόντρα στην Ντιζόν «στο νήμα» με 72-62 έριξε αυλαία η 3η αγωνιστική της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Χάποελ είναι πρώτη και αήττητη στον όμιλο Κ με την Τενερίφη να σημειώνει την πρώτη ήττα της και να ακολουθεί στη δεύτερη.

Απ΄την άλλη, η Βόννη πήρε μεγάλο διπλό, έκανε το 3/3 και παρέμεινε εκείνη στην κορυφή του ομίλου J, ενώ η Ντιζόν διεκδικεί ένα θαύμα τον Μάρτιο με το ρεκόρ στο 1-2.

«Σκόρπισε» την Τενερίφη η Χάποελ

Οι Ισραηλινοί «έδεσαν κόμπο» τους Ισπανούς από την αρχή του ματς με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +18,ενώ αξιοσημείωτο είναι πως η Τενερίφη η οποία επιβλήθηκε του Περιστερίου την περασμένη αγωνιστική είχε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο (1/17), κλείνοντας το πρώτο μισό με 22 πόντους έναντι 37 της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Μετά την ανάπαυλα, η Χάποελ συνέχισε με ακόμα πιο υψηλό ρυθμό πετυχαίνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά στους 23 πόντους (67-44). Ανάλογη ήταν και η εξέλιξη μέχρι το τέλος όταν το ταμπλό έγραψε 85-61.

Οι 29 πόντοι που πέτυχε ο Κάιλ Γκάι δεν στάθηκαν αρκετοί να σώσουν τους Ίβηρες από το «ναυάγιο» ενώ για τους Ισραηλινούς 4 παίκτες βρέθηκαν με διψήφιο σκοράρισμα με τους Λέβι Ράντολφ (21π,6ρ) και Μπρίντον Λέμαρ (17π,4 ρ.) να ξεχωρίζουν.

Παρέμεινε αήττητη η Βόννη στην Γαλλία

Αντιθέτως, το ματς ανάμεσα σε Ντιζόν και Βόννη ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 32-32 με buzzer beater του Μπράιαν Φομπς, ο οποίος απευθύνθηκε και στην εξέδρα με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε θρίλερ με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο χωρίς καμία ομάδα να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ. Προς το τέλος της τέταρτης περιόδου η Βόννη, με πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Ζένγκφελντερ, πήρε «κεφάλι» 5 πόντων (60-65) με τους Γάλλους να μη βρίσκουν απάντηση και το ματς να τελειώνει με 62-72.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Αχμάντ Κέιβερ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ οι Γερμανοί είχαν τον Κρίστιαν Ζένγκφελντερ σε καλή μέρα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.