23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τενερίφη – Περιστέρι 89-68: Κατώτερο των προσδοκιών (pics, vids)

Το Περιστέρι δεν... εμφανίστηκε ποτέ στο παιχνίδι με την Τενερίφη, αφού ηττήθηκε με 89-68, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της φάσης των «16» του Bsketball Champions League. Πλέον, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποχώρησε στο 0-2 και έχει... μπλέξει για τα καλά όσον αφορά την πρόκριση, ενώ οι Ισπανοί έκαναν το 2/2 και παρέμειναν στην κορυφή μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η Τενερίφη ξεκίνησε με εξαιρετικό ρυθμό το παιχνίδι και δεν άργησε να «τρέξει» το πρώτο της μεγάλο σερί. Συγκεκριμένα, το Περιστέρι προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με 2-4, όμως οι γηπεδούχοι μέσα σε 3:30' πέτυχαν 13 αναπάντητους πόντους και πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 4' (15-4). Οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν κάπως την ευστοχία των αντιπάλων τους στα τρίποντα κι έτσι οι Ισπανοί ξεκίνησαν να περνούν τη μπάλα στη ρακέτα, εκεί όπου ο Ιλιμάνε Ντιόπ ήταν… ανίκητος. Ο Ισπανός ψηλός «έκλεισε» την περίοδο με 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 27-14, μετά από πολύ δύσκολο fade-away σουτ του Κάιλ Γκάι απ’ την κορυφή.

Το Περιστέρι προσπάθησε στη 2η περίοδο να αντιδράσει, με το πρώτο πεντάλεπτο να κυλάει σε... χαμηλούς ρυθμούς και τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά σε διψήφια πλαίσια. Με το σκορ στο 34-23 πλέον, ήρθε η καθοριστική στιγμή του αγώνα, εκεί όπου η Τενερίφη «έτρεξε» άλλο ένα σερί, ξανά 13-0 και «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +24 (47-23), με τον Ράγκλαντ απλά να «γράφει» το 47-25 ως σκορ του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στην 3η περίοδο ήταν πιο επιθετικό, με τις δύο ομάδες να έχουν... χαλαρώσει την άμυνά τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν αμφότερες. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν ένα καλό διάστημα για να ξαναμπούν στο ματς, ωστόσο η κακή τους άμυνα δεν τους το επέτρεπε. Η διαφορά από ένα σημείο και μετά παγιώθηκε πάνω απ' τους 20, με το δεκάλεπτο να λήγει 71-48 (24-23 επί μέρους σκορ).

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν, φυσικά, διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Τενερίφη, μάλιστα, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, εκμεταλλευόμενη πως το Περιστέρι είχε... συμβιβαστεί πια με το αποτέλεσμα του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 30 (80-50)! Ο Βασίλης Σπανούλης πλέον είχε περάσει στο παρκέ Ξανθόπουλο, Πουλιανίτη, Χουγκάζ και Ζούγρη (μαζί με τον -εξαιρετικό απόψε- Γουίλιαμς) και το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν η τελική τιμή της διαφοράς (89-68).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι παίκτες της Τενερίφης ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι απ' το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το φινάλε και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Περιστέρι. Η ισπανική ομάδα κυριάρχησε στον τομέα των ασίστ και των λαθών, μετρώντας συνολικά 17 ασίστ για 9 λάθη, τη στιγμή που η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε 13 για 16.