18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Εφτάψυχη Προμετέι, αρχή με νίκες για Τενερίφη και Τόφας (pics+vids)

Οι «16» του BCL δεν έμελλε ούτε σήμερα να συμπληρωθούν, αφού η Προμετέι αποδείχθηκε... εφτάψυχη και οδήγησε σε τρίτο ματς τη σειρά με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Το τελικό 82-79 που ήρθε μετά από παράταση, διαμορφώθηκε μ τρίποντο του Κρις Ντάου ακριβώς στην εκπνοή για τους Ουκρανούς. Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει ισόπαλη με 75-75 με τον Μπίλαν να ισοφαρίζει για την Προμετέι με 1/2 βολές. Οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί και με διψήφιες διαφορές, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Το τρίτο ματς που θα κρίνει την πρόκριση θα γίνει την Πέμπτη στο Ισραήλ.

Στην Προύσα, η Τόφας ήταν ισοπεδωτική στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το τούρκικο ντέρμπι με τη Νταρουσάφακα σε παράσταση για ένα λόγο. Το τελικό 91-81 σήμανε την καλή αρχή τω γηπεδούχων στον όμιλο J, με την τριάδα Αρσλάν, Κουκ και Ουγκουρλού να την καθοδηγεί επιθετικά.

Ο φοβερός και τρομερός Γκιόργκι Σερμαντίνι, οδήγησε εκ του ασφαλούς την Τενερίφη σε εκτός έδρας νίκη επί της Φάλκο με σκορ 79-73 στην πρεμιέρα του ομίλου L. Ο Γεωργιανός σέντερ έκανε ένα... χορταστικό double double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.