19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Προμηθέας 67-79: Hunter πρόκρισης, ονείρων και καταξίωσης (vids)

Ο Προμηθέας "μεγαλώνει" και μπαίνει με όλο και περισσότερο θράσος στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Το 79-67 επί της ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια, περιπετειώδες για διπλό λόγο στο τελευταίο εξάλεπτο, σφράγισε την παρουσία της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στα προημιτελικά του Basketball Champions League, όπου αύριο Πέμπτη θα είναι στην κλήρωση και φυσικά θα δικαιούται να ονειρεύεται. Τρομερό φινάλε από τον ασταμάτητο Χάντερ Χέιλ που όταν η ΑΕΚ έφτασε στον πόντο πέτυχε προσωπικό 9-0 και έστειλε τον Προμηθέα... στα ουράνια.

Μόνο το σκορ αρκούσε για την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου. Το... 12-11 για την ΑΕΚ μαρτυρούσε την εκατέρωθεν νευρικότητα και αστοχία, με τη μεν ΑΕΚ να έχει και τα θέματα των απουσιών, τον δε Προμηθέα και το άγχος του μεγάλου διακυβεύματος.

Ο Χάντερ Χέιλ πήρε μπρος και έφερε το 14-21 στο 13', ο Κουζμίνσκας οργάνωσε την αντεπίθεση της ΑΕΚ που έφερε το 24-21 στο 17' και το ημίχρονο έληξε με το ρευστό 29-31

Ο Προμηθέας μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας ότι όλα ήταν ρευστά και στον άλλο αγώνα και ότι έπρεπε να τελειώνει μόνος του τη δουλειά. Πήρε διψήφιες διαφορές, τις κράτησε δείχνοντας ότι έχει περισσότερες λύσεις, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-55 και με σαφές προβάδισμα των Πατρινών.

Ο Πορμηθέας κρατούσε μέχρι το 33' τέτοια απόσταση ασφαλείας, αλλά η ένταση που προκλήθηκε με το επεισόδιο Αγραβάνη - Χρυσικόπουλου και τη διακοπή που ακολούθησε, έφερε τα πάνω - κάτω.

Ο Αγραβάνης... σεληνιάστηκε, ο Κουζμίνσκας ήταν έτσι κι αλλιώς σε καλό φεγγάρι, η εξέδρα μπήκε στο παιχνίδι και στο 36' η ΑΕΚ πλησίασε στον ένα πόντο, 64-65, ενώ ήδη η Χάποελ Χολόν είχε νικήσει τη Μούρθια, άρα ο Προμηθέας μόνο με δική του νίκη περνούσε! Το επί μέρους σερί της ΑΕΚ ήταν 12-0 και ξαφνικά όλα κρέμονταν από μια κλωστή.

Ο Χέιλ με τρεις βολές από φάουλ "ξεκόλλησε" τον Προμηθέα για το 64-68 στο 37'30''. Ο ίδιος με ενέργεια... σπεσιαλιτέ και γκολ - φάουλ στο 38'22' έκανε το 64-71, ο ίδιος έκλεψε στην επόμενη φάση και μόνος του έβαλε άλλο ένα τρίποντο! Το 64-74 ήταν πια εγγύηση και ήταν προσωπική υπόθεση του φοβερού και τρομερού αμερικανού σκόρερ.

Ο ΜΙΣΤΕΡ... ΠΡΟΚΡΙΣΗ: Αυτό το ¨"προσωπικό" 9-0 που έκανε ο Χάντερ Χέιλ όταν η ΑΕΚ πλησίασε στο 64-65, μόνο πολύ μεγάλοι παίκτες το τολμούν και το πετυχαίνουν. Ο αμερικανός φαίνεται ότι είχε πάρει προσωπικά τη λάθος επιλογή στο τέλος του αγώνα με την Χάποελ Χολόν και σήμερα... ρέφαρε και με το παραπάνω.

Στο Σζομπατέλι της Ουγγαρία, την κατ' ανάγκη έδρα της Χάποελ Χολόν, η Μούρθια που προηγήθηκε με 33-31 στο ημίχρονο έφτασε και μέχρι το +9 στο 25', όμως, οι Ισραηλινοί ήθελαν να παίξουν τα ρέστα τους και αν φύγουν, να το κάνουν με το κεφάλι ψηλά. Προσπέρασαν στο 34' με 56-53,  και νίκησαν με 64-60 με κορυφαίο τον Τζάστιν Σμιθ, δίνοντας άλλο τόνο στο ματς των Λιοσίων.