22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

BCL: Άνετα η Χάποελ Χολόν, μεγάλη νίκη για Νταρουσάφακα (vids)

Η Χάποελ Χολόν υποδέχτηκε την Ιγκοκέα για τον πρώτο αγώνα μεταξύ τους στα play-in του Basketball Champions League, σε μία σειρά που κρίνεται στις 2 νίκες.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν άνετα με 103-79 και θα πάνε την άλλη βδομάδα στη Βοσνία για να πάρουν την πρόκριση.

Η Ιγκοκέα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και βρέθηκε 5 πόντους μπροστά (22-27) μετά τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκεί και έπειτα η ομάδα από το Ισραήλ βρήκε ρυθμό και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της. Στη δεύτερη περίοδο έτρεξε ένα σερί 11-0 και τελικά στο ημίχρονο ήταν ήδη μπροστά με 10 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε απλά διαχείριση του σκορ αφού είχε τον αγώνα υπό έλεγχο και πήρε εύκολα τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Χάποελ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 19 πόντους (9/14 δίποντα), ενώ είχε και 13 ριμπάουντ φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ.

Στον άλλο αγώνα η Νταρουσάφακα πήρε μία σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπενφίκα με 89-76.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο 1 νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια σε Ευρώπη και πρωτάθλημα, φάνηκαν αποφασισμένοι να πάρουν τον αγώνα και να έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν την σειρά στη Τουρκία.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντόγκους Οζντεμίρογλου με 18 πόντους (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και 14 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, η Οστάνδη επικράτησε στη Τουρκία της Μπαχτσεσεχίρ με 76-72.