24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Σε ματς θρίλερ η Οστάνδη «έσπασε» την έδρα της Μπαχτσεσεχίρ (vids)

Η Μπαχτσεσεχίρ υποδέχτηκε την Οστάνδη στη Τουρκία, για τον πρώτο αγώνα των play-in του Basketball Champions League.

Η τουρκική ομάδα είχε το προβάδισμα της έδρας αφού είχε τερματίσει στη 2η θέση του ομίλου της, η Οστάνδη όμως πήρε μία σπουδαία νίκη με 76-72 και αν επικρατήσει στο Βέλγιο θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 27-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη του δεύτερου όμως δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι με το επιμέρους 30-6 πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 7 πόντους μπροστά (33-40).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι Βέλγοι προηγούνταν με 6 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα. Με δύο τρίποντα όμως οι παίκτες της Μπαχτσεσεχίρ έφεραν το ματς στα ίσια με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Εκεί ο Μπράιαν Ταϊρί κέρδισε 2 βολές και ευστόχησε ηθελημένα στη 1, με τον Βρεντζ Μπλέινμπερχ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 76-72.