Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

BCL: Άλωσε την Ιερουσαλήμ η Λούντβιγκσμπουργκ, επιβλητική η Μάλαγα (vids)

Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε το ντέρμπι κορυφής με την Χάποελ στην Ιερουσαλήμ και έκανε το «2 στα 2» στο BCL, με τη Μάλαγα παράλληλα να πραγματοποιεί το ίδιο απέναντι στην Ντιζόν.

7ος όμιλος

Η Μάλαγα, λίγη ώρα μετά την άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ κόντρα στη Σάσαρι, έκανε το «2 στα 2» στο BCL ξεπερνώντας με 88-68 το «εμπόδιο» της Ντιζόν. Η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο ξεκίνησε ιδανικά με 25-11 στην πρώτη περίοδο, έφτασε μέχρι το τέλος χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες και πανηγύρισε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα, με τον Ντίλαν Οσετκόφσκι πρώτο σκόρερ στους 16 πόντους, ενώ οι 18 πόντοι με έξι ριμπάουντ του Μάρκις ΜακΝτάφι δεν έφταναν για τη γαλλική ομάδα.

5ος όμιλος

Με μια εκπληκτική εμφάνιση στην Ιερουσαλήμ, η Λούντβιγκσμπουργκ υπέταξε με 80-71 την Χάποελ και δείχνει να οδηγεί τον 5ο όμιλο. Το τελικό σκορ μάλλον είναι και κολακευτικό για τους γηπεδούχους με βάση την εικόνα του αγώνα στα πρώτα 30 λεπτά, όταν οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 45-64, έχοντας τους Χαμπ, Νταν και Πόλας στους 14 πόντους, με τον Μάρεκς Μέγερις να έχει 19 για τους ηττημένους.

Η Νταρουσάφακα δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στην Μπάκεν και με 80-66, χωρίς να βρει σοβαρή αντίσταση, έκανε... σεφτέ στο φετινό BCL. Η τουρκική ομάδα, πραγματοποιώντας στην πραγματικότητα ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 25-16, μετά το 36-32 του ημιχρόνου, πήρε την νίκη αυτή, ελπίζοντας για τη συνέχεια στον πέμπτο όμιλο. Ο Γκάμπι Ολασένι ήταν εξαιρετικός με double double 20 πόντων και 12 ριμπάουντ, με τον Τόνι Καρ να σημειώνει 17 πόντους για τους Δανούς, σε μια αγωνιστική που άρχισε με ελληνικά χαμόγελα.

Δείτε τους αγώνες της ημέρας του BCL ΕΔΩ.