19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Σάσαρι 88-68: Την.. “παρέσυρε” στο δεύτερο ημίχρονο! (pics,vids)

Ένας ψυχωμένος ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο (53-25), διόρθωσε τα "κακώς κείμενα" του δευτέρου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας μία σημαντική νίκη με 88-68 επί της ιταλικής Σάσαρι. Σημαντική, διότι μία δεύτερη εντός έδρας ήττα θα έβαζε δύσκολα για τον "δικέφαλο" στην συνέχεια του εφετινού BCL. Πλέον με ηρεμία μπορεί να ανασυνταχτεί για τη δύσκολη συνέχεια στον όμιλο. Στο αγωνιστικό κομμάτι η τριάδα των Ράιλι (19 πόντους), Χαντς (17 πόντους) και Φράνκε (13 πόντους, 9 ριμπάουντ) έκανε... σμπαράλια την άμυνα των Ιταλών, ενώ την απαραίτητη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ προσέφερε και ο Νέιτ Ρένφρο με τον Αμερικανό να έχει 12 πόντους και 5 τελικές πάσες. Στον αντίποδα, οι δύο σέντερ των φιλοξενούμενων  Τσινάνου Ονουάκου και Ουσμάν Ντιόπ δημιούργησαν τα μεγαλύτερα προβλήματα, όμως αντιμετωπίστηκαν φανταστικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση, δίνοντας μεγάλη βάση στο μαρκάρισμα του Ονουάκου, κάνοντας παγίδες στο ποστ όταν έπαιρνε ο Αμερικανός σέντερ τη μπάλα. Σε συνδυασμό με τα βεβιασμένα λάθη των Ιταλών στην επίθεση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο (4') με 8-1. Η Σάσαρι συμμορφώθηκε στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 12-12, πριν οι "ασπρόμαυροι" με ένα μικρό επιμέρους σερί 6-2 κλείσουν το δεκάλεπτο στο 18-14, υπέρ τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τσιακμά που έδωσε το δικαίωμα στη Σάσαρι να περάσει μπροστά. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει την συγκέντρωση του στην άμυνα ενώ στην επίθεση το ένα χαμένο τρίποντο διαδέχονταν το άλλο. Όλα αυτά σε συνδυασμό, με τη μείωση των λαθών των Ιταλών, έφεραν στο (18') τους φιλοξενούμενους μπροστά με 41-30. Ο "δικέφαλος" στη συνέχεια προσπάθησε να συμμορφώσει τα "κακώς κείμενα" και ιδίως την κακή άμυνα στον έτερο ψηλό της Σάσαρι, Ουσμάν Ντιόπ. Κατάφερε να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, πιο συγκεκριμένα στο -8, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 43-35 υπέρ της Σάσαρι.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε τις αρχές που την είχαν βάλει σε θέση οδηγού στην αρχή της αναμέτρησης. Προσήλωση στην άμυνα και πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Ιταλοί έδειχναν να τα έχουν χαμένα και στις πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι όχι μόνο μόνο να επιστρέψουν από το -8, αλλά προηγηθούν για 9 πόντους (59-50) στο (28') της αναμέτρησης. Ο Ρένφρο με τα καρφώματά του ξεσήκωσε το κοινό στο PAOK Sports Arena, ενώ οι Τζέιλεν Ράιλι και Γιανίκ Φράνκε έδιναν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση. Φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο για τον "δικέφαλο", που έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 28-9! Πλέον έπρεπε να μείνει συγκεντρωμένος για το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι, αλλά ως πάθημα το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αποφασισμένοι να τελειώσουν την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν.. χαμένα, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και οι παίχτες του Άρη Λυκογιάννη, δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Προσφέροντας και θέαμα, εκτίναξαν τη διαφορά στο +20, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη εφέτος στη διοργάνωση.

X FACTOR: Πολλοί ήταν οι διακριθέντες για τους γηπεδούχους στην σημερινή αναμέτρηση. Αν και είναι λίγο άδικο να αφήσουμε κάποιους στην... απ'έξω ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ακόμα και στο κακό διάστημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σταθερή πηγή στο σκοράρισμα και κράτησε ζωντανό τον δικέφαλο. Είχε 19 πόντους με 6/12 εντός πεδιάς (3/6 τρίποντα) ενώ έβαλε το σώμα του στη "φωτιά" και στην άμυνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο ήταν οι κύριοι τομείς στους οποίους κυριάρχησαν οι "ασπρόμαυροι". Άμυνα στο τρίποντο και λάθη. Η Σάσαρι σούταρε με μόλις 15% (3/20) έξω από τα 6,75, ενώ έκανε και 21 λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για τους γηπεδούχους. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε μόλις 10 λάθη και αυτή η διαφορά αποτυπώθηκε περίτρανα και στο τελικό σκορ.