23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

BCL – 6ος όμιλος: Τέτοιο φινάλε δεν ξανάγινε! (vids)

Το φινάλε της χρονιάς στο Basketball Champions League και πιθανότατα... όλων των διοργανώσεων, υπήρξε στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης. Μια τετραπλή ισοβαθμία που προέκυψε στο τελευταίο δευτερόλεπτο στο ένα γήπεδο και στην παράταση στο άλλο και που τελικά άφησε εκτός νυμφώνος τη Μπούρσασπορ. Την ομάδα που πρώτη πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη της επί της Χολόν στην εκπνοή, αλλά... έμεινε με τη χαρά.

Οι Τούρκοι αν έχαναν από τη Χολόν αποκλείονταν. Ο Σον Ντόσον με τρίποντο έκανε το 74-73 για τη Χάποελ με 8'' για τη λήξη. Ο Τζόνι Χάμιλτον όμως, κέρδισε φάουλ στα 0,8'', τις έβαλε, έκανε το 74-75 και έδωσε... παράταση στην ομάδα του. Οι δύο αντίπαλοι ήταν πλέον στο 3-3.

Την ίδια ώρα στην Ισπανία, η Βόννη άγγιζε τη νίκη στην έδρα της Μπρεογκάν, όμως, ο Αντερσον με προσωπική ενέργεια έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Ισπανοί, που με ήττα πλέον έμεναν αυτοί έξω, έδωσαν τα πάντα και πανηγύρισαν τη νίκη με 97-92. Και εδώ οι δύο αντίπαλοι έφταναν στο 3-3 και ο όμιλος θα κρινόταν στη διαφορά πόντων.

Η Μπούρσασπορ είχε βαριές και τις τρεις ήττες της και έτσι με συνολική διαφορά -34, έμεινε τέταρτη και έξω.

Η Βόννη με... καλή προίκα και συνολικό +24, πήρε την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση για τους "16".

Η Χάποελ Χολόν με συνολικό +7 κράτησε τη 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας των Play ins (αντίπαλος η Οστάνδη) και η Μπρεογκάν έμεινε με τη χαρά της πρόκρισης, ως τρίτη όμως  (αντίπαλος με πλεονέκτημα η Καρσίγιακα) αφού έφτασε στο +3 και... υπολειπόταν 4 πόντους της Χολόν. Λίγο πρέπει να στενοχωρήθηκε όμως...