24.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

BCL: Το πανόραμα της διοργάνωσης (vids)

Η δεύτερη σεζόν του Basketball Champions League ξεκίνησε σήμερα με συναρπαστικούς αγώνες και τους δύο "δικέφαλους" να μπαίνουν με το αριστερό στην διοργάνωση.

Η ΑΕΚ έχασε με 87-79 από την Εστουδιάντες στο ΟΑΚΑ και έδειξε ό,τι χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμη. Η "κιτρινόμαυρη" άμυνα υστέρησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και παρά την μείωση της διαφοράς στο καλάθι (68-70), η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεκίνησε με αρνητικό πρόσημο το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Λίγο αργότερα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 103-70 από την Λούντβιγκσμπουρκ στην Γερμανία. Το καλό πρώτο δεκάλεπτο δεν έφτασε, με τους Θεσσαλονικείς να είναι απογοητευτικοί στην συνέχεια, αδυνατώντας να ανακόψουν τους γηπεδούχους που επέβαλαν εύκολα τον ρυθμό τους.

Αναλυτικά η δράση της Τρίτης (10/10):

Α’ Όμιλος

Εύκολο βράδυ πέρασε η Μονακό κόντρα στην λιθουανική Γιουβέντους, κερδίζοντας 90-53. Πρώτος σκόρερ ο Σι με 17 πόντους ενώ 14 πρόσθεσε ο Κικάνοβιτς.

Τα αποτελέσματα:

Μονακό-Γιουβέντους 90-53

Όλντενμπουργκ-Ενισέι (11/10, 20:00)

Μούρθια-Χάποελ Χολόν (11/10, 20:00)

Σάσαρι-Καρσίγιακα (11/10, 20:30)

Β’ Όμιλος

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, Σαλόν, δεν σήκωσε ούτε σήμερα κεφάλι, και μετά τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην LNB, έχασε και από την Νεπτούνας με 75-73 αν και προηγούνταν για τρία δεκάλεπτα. Στο έτερο ματς του ομίλου του ΠΑΟΚ, η Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα έκανε ιδανικό ντεμπούτο στον θεσμό, κερδίζοντας 82-77 την ιταλική Κάπο ντ' Ορλάντο, με τον Μπάλαζιτς να σημειώνει 23 πόντους και να μαζεύει 6 ριμπάουντ.

Νεπτούνας-Σαλόν 75-73

Γκαζιάντεπ-Κάπο ντ’ Ορλάντο 82-77

Λούντβιγκσμπουργκ-ΠΑΟΚ 103-70

Βέντσπιλς-Τενερίφη (11/10, 19:00)

Γ’ Όμιλος

Μία από τις "σταχτοπούτες" της διοργάνωσης, η γερμανική Μπαϊρόιτ, ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων και έφτασε σε δικό της +17 για το 96-79 επί της Ρόζα Ράντομ! Το ματς της ημέρας έγινε στην Βενετία εκεί όπου η πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βενέτσια, νίκησε με 108-101 την Μπάνβιτ μετά από τρεις παρατάσεις!

Ρόζα Ράντομ-Μπαϊρόιτ 79-96

ΑΕΚ-Εστουδιάντες 79-87

Βενέτσια-Μπάνβιτ 108-107 (80-80 α' παρ., 91-91 β' παρ., 95-95 γ' παρ.)

Στρασμπούρ-Ολίμπια Λουμπλιάνα (11/10, 20:30)

Η μεγάλη εμφάνιση του Σίλβεν Λάντεσμπεργκ κόντρα στην ΑΕΚ:

Και το μακρινό τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου:

Δ΄Όμιλος

Στην Τσεχία η Ναντέρ επικράτησε με 81-72 της Νίμπουρκ, παίρνοντας σημαντική εκτός έδρας νίκη. Μετά από σκληρό παιχνίδι, η Οστάνδη έφυγε νικήτρια από την Βόννη με 74-66 με κορυφαίους τους Γιεκίρι (20π.) και Τζόρτζεβιτς (17π.).

Νίμπουρκ-Ναντέρ 72-81

Βόννη-Οστάνδη 66-74

Μπεσίκτας-Αβελίνο (11/10, 19:00)

Άρης-Ζιέλονα Γκόρα  (11/10, 19:30)