15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ζωντανή η Βενέτσια σε ματς-έπος με τρεις παρατάσεις! (pics+vids)

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι στην (μικρή) ιστορία του Champions League έγινε στην Ιταλία με την Βενέτσια να κερδίσει 108-107 την Μπάνβιτ ύστερα από, όχι μία, ούτε δύο, αλλά τρεις παρατάσεις! Ναι καλά διαβάσατε...

Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα (64-50), όμως οι Τούρκοι με επιμέρους 16-30 γύρισαν το παιχνίδι! Με το σκορ στο 77-80, ο Χέινς πέτυχε τρίποντο, κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε στην βολή, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στο τέλος του έξτρα πενταλέπτου, ο Όρελικ ήταν εύστοχος στις βολές και διαμόρφωσε το 91-87 για την Βενέτσια αλλά το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί! Ο Τόμας έβαλε τρίποντο στα 15", πήρε το φάουλ και με την βολή έκανε το 91-91 για την δεύτερη παράταση!

Στα 2' και 13' πριν την λήξη η Μπάνβιτ ήταν μπροστά 91-95 αλλά ο Όρελικ μείωσε με τρίποντο για το 94-95. Στην τελευταία φάση ο Μπιλίκα κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε στην μία από τις δύο βολές και με σκορ 95-95 το θρίλερ πήρε... κι άλλη παράταση!

Οι γηπεδούχοι άντεξαν και με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Πέριτς πήραν την νίκη με 108-101 μετά από 55 λεπτά μπάσκετ!  Σπουδαίος ο Όρελικ με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ 22 πόντους και 6 ασίστ είχε ο Χέινς. Για την Μπάνβιτ που έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε, ο Τόμας είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Κούλιγκ να είναι συγκινητικός, «γράφοντας» 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-28, 64-50, 80-80, 91-91 (α’παρ.), 95-95 (β’ παρ.), 108-101 (γ’παρ.)