18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Στην κορυφή η ΑΕΚ, «τρένο» η Νίμπουρκ, «επτάψυχη» η Τενερίφη (vids)

Δύο ομάδες συνεχίζουν αήττητες μετά ο πέρας και της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League σε μία βραδιά που ξεχώρισε η νίκη της ΑΕΚ, με την οποία η «Ένωση» ανέβηκε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου εκμεταλλευόμενη την ήττα της Χάποελ Ιερουσαλήμ χθες (12/11). Τρομερό ματς στην Τενερίφη και επίδειξη δύναμης της Νίμπουρκ στη Ρωσία περιελάμβανε ακόμα το σημερινό πρόγραμμα.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Με τους 30 πόντους και τα μεγάλα σουτ που πέτυχε ο Κιθ Λάνγκφορντ «σκότωσε» την πρωτάρα στο Basketball Champions League Μπούργος και οδήγησε την ΑΕΚ σε νέα νίκη (74-66) και στην κορυφή του δεύτερου ομίλου της διοργάνωσης μαζί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ. Η «Ένωση» βρέθηκε να χάνει με 66-64 στο 37′, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά έκανε σερί 10-0 και πήρε τη νίκη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις της νίκης της ΑΕΚ ΕΔΩ.

Στο άλλο ματς του δευτέρου ομίλου που διεξαγόταν σήμερα η Άνβιλ Βλόκλαβεκ, με τον Τόνι Ρότεν να πετυχαίνει 17 πόντους, πήρε μεγάλη νίκη με 80-71 κόντρα στην Άντβερπ την οποία «βύθισε» στον πάτο της βαθμολογίας, τη στιγμή που αυτή ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-3.

Δείτε τη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου ΕΔΩ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον πρώτο όμιλο η Τουρκ Τέλεκομ, με τη βοήθεια ενός «ξεσπάσματος» στο τρίτο δεκάλεπτο και απόλυτο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Κάιλ Γουίλτζερ που σημείωσε 33 πόντους και «μάζεψε» 10 ριμπάουντ πετυχαίνοντας «double double», επικράτησε της Οστάνδης με 72-66 και συνεχίζει απολαμβάνει την κορυφής.

Η Μανρέσα λύγισε στο Ισραήλ κόντρα στη Χάποελ Χολόν αφού οι Ισραηλινοί, με τον Μάρκους Φόστερ (23 π.) να ηγείται της αντεπίθεσής τους, επέστρεψαν από το -16, βρέθηκαν στο +8 και τελικά επικράτησαν με 90-88 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ανέβασαν έτσι το ρεκόρ τους σε 3-2 ισοβαθμώντας πλέον με την ισπανική ομάδα στην τρίτη θέση του ομίλου.

Τέλος η Ντιναμό Σάσαρι έκανε... πάρτι με αντίπαλο τη Στρασμπούρ εντός έδρας, αφού τη συνέτριψε με 90-67 και συνεχίζει να ισοβαθμεί στην κορυφή του ομίλου με την Τουρκ Τέλεκομ έχοντας ρεκόρ 4-1. Στο ματς αυτό μάλιστα έγινε η πιο... κωμική φάση της βραδιάς. Δείτε ΕΔΩ

Δείτε τη βαθμολογία του πρώτου ομίλου ΕΔΩ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Το αήττητό της στη διοργάνωση διατήρησε η Νίμπουρκ που με τον Ιβάν Αλμέιδα -πρωταγωνίστησε σε μία φάση που θύμισε άθλημα... πολεμικών τεχνών- και τον Χρουμπάν να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι, πέρασε από την έδρα της Νίζνι Νοβγκόροντ με 82-73, αφήνοντας τους Ρώσους στη δεύτερη θέση και δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα αμφισβητήσει κάποιος την κυριαρχία της στον όμιλο.

Η Μπάμπεργκ επικράτησε εύκολα της VEF Ρίγας στη Λετονία με 76-55 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τρε Μακλίν, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην τρίτη της νίκη στη διοργάνωση δημιουργώντας έτσι ένα μικρό χαμό στη βαθμολογία του τρίτου ομίλου αφού Περιστερι, Μπάμπεργκ και Νίζνι ισοβαθμούν έχοντας ρεκόρ 3-2.

Απίστευτο ματς έγινε στην Τενερίφη όπου η γηπεδούχος ομάδας «φλέρταρε» μέχρι τέλους με το να πέσει θύμα έκπληξης από την Γκαζιάντεπ. Η ισπανική ομάδα, που είχε τον Μαρσελίνιο Χουέρτας σε πολύ μεγάλη βραδιά αφού πέτυχε «double-double »(20 π. - 10 ασ.) βρέθηκε στο -11 μέσα στο ματς και στο  -7 (60-67) με 1:30 να απομένει για τη λήξη του αγώνα και «έτρεξε» επί μέρους σκορ 9-0 (!) παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ευστοχώντας σε... παλαβά σουτ για να καταφέρει να φτάσει στη νίκη με 69-67 και να παραμείνει αήττητη στη διοργάνωση και φυσικά στην κορυφή του τρίτου ομίλου. Η Γκαζιάντεπ από την άλλη έμεινε με την παρηγοριά της καλής εμφάνισης ενώ πλέον έχει ρεκόρ 1-4.

Δείτε τη βαθμολογία του τρίτου ομίλου ΕΔΩ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Όλα τα ματς τέταρτου ομίλου, όπου συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ, έλαβαν χώρα χθες (12/11). Διαβάστε λεπτομέρειες για τον τέταρτο όμιλο αλλά και για όσα συνέβησαν στα ματς της χθεσινή μέρα γενικότερα ΕΔΩ.

Δείτε τη βαθμολογία του τετάρτου ομίλου ΕΔΩ.