20.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

BCL – Σαν Μιγκέλ: «Είχαμε το παιχνίδι και δεν το τελειώσαμε»

Η Σαραγόσα ηττήθηκε από την Καρσίγιακα με 79-84 στον πρώτο ημιτελικό του Basketball Champions League, χάνοντας το προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Ροντρίγο Σαν Μιγκέλ και τον Λουίς Κασιμίρο να στέκονται στην μεγάλη χαμένη ευκαιρία να "κλειδώσουν" τον αγώνα και την πρόκριση στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

«Νομίζω πως το παιχνίδι ήταν δικό μας.» θα δηλώσει ο Σαν Μιγκέλ, που εκπροσώπησε τους παίκτες της Σαραγόσα. «Ήταν δικό μας μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο. Ήμασταν 7 ή 8 πόντους μπροστά, με 7 λεπτά να μένουν. Δεν ξέραμε όμως πως να το κερδίσουμε τελικά, μετά από ένα τάιμ άουτ κάναμε λάθος, σκοράρανε, αλλάξανε την άμυνα και εμείς χάσαμε την συγκέντρωσή μας, δεν ξέραμε πως να παίξουμε. Συγχαρητήρια γιατί έπαιξαν καλύτερα στα τελευταία λεπτά. Νιώθω όμως πολύ άσχημα που έγινε έτσι, γιατί μέχρι τότε το είχαμε στα χέρια μας.

Η Καρσίγιακα άρχισε να κάνει αλλαγές στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο για εμάς ήταν πολύ καλό, αλλά παρότι δεν είχαμε καλό ποσοστό στα μακρινά σουτ, είχαμε τον έλεγχο. Και κάποια στιγμή χάσαμε τον έλεγχο του ματς.»

Στην ίδια χαμένη ευκαιρία στάθηκε και ο προπονητής των Ισπανών, Λουίς Κασιμίρο: «Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία. Ήταν δύσκολο ματς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε και είχαμε τον έλεγχο όταν δημιουργήσαμε ένα προβάδισμα 7-8 πόντων. Στη συνέχεια όμως, χάσαμε πολλά ριμπάουντ και ελεύθερες βολές. Νομίζω ότι είχαμε μία σημαντική ευκαιρία και δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν περισσότερη ενέργεια από εμάς. Στην τρίτη περίοδο κάναμε πολλά πράγματα σωστά, παίξαμε άμυνα, ευστοχήσαμε σε σουτ, βάλαμε τις βολές τρέξαμε το γήπεδο… Αλλά δύο τρίποντα από τη γωνία σε συνδυασμό με τις άμυνές τους και τα λάθη που κάναμε μας απέτρεψαν τη νίκη.