17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

BCL: Υπερηχητικές Μπάμπεργκ και Σαραγόσα (vids)

Έντονο ενδιαφέρον παρουσίασε η πρώτη μέρα της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με πολλά παιχνίδια να κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το Περιστέρι πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στην Μόρναρ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπρίντιζι.

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ-ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ 82-70

Μετά την σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την προηγούμενη αγωνιστική η τουρκική ομάδα επικράτησε εύκολα και των Γερμανών με 82-70. Με τον Εμάνουελ Τέρι να... σπάει το index με 39 βαθμούς η Μπαντίρμα δε θα μπορούσε να μην φύγει νικήτρια από την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο ψηλός των Τούρκων ήταν εκπληκτικός και με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Μπαντίρμα μπήκε δυνατά και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 40-31, δείχνοντας πως θα είναι το αφεντικό του αγώνα, όπως και έγινε μέχρι και το φινάλε, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ο Τζος Γιανγκ με 23 πόντους πάλεψε σχεδόν μόνος του για τους φιλοξενούμενους. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΜΟΡΝΑΡ 72-67

Το Περιστέρι ζορίστηκε αν και προηγήθηκε με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά πανηγύρισε την νίκη επί της Μόρναρ Μπαρ με 72-67 , χωρίς να αλλάζει δραματικά την αποστολή του που επικεντρώνεται στην επόμενη και προτελευταία αγωνιστική των ομίλων του BCL. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου με εντός έδρας νίκη επί της Μπάμπεργκ με 4 πόντους θα έχει σφραγίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Ο Γιανίκ Μορέιρα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά και έδωσε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να παλέψουν για την πρόκριση απέναντι στους Γερμανούς την άλλη εβδομάδα. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 79-83

Οι Τούρκοι πήραν μία σπουδαία νίκη στο φινάλε σε ένα παιχνίδι που δεν έμοιαζε καθόλου με τον... περίπατο του πρώτου γύρου. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν τα... δόντια τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι. Στην ανάπαυλα οι παίκτες της Μπεσίκτας φαίνεται πως καθάρισαν το μυαλό τους και κατάφεραν γρήγορα να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Στην 4η και τελευταία περίοδο έδειξαν πως είχαν το βάθος, την εμπειρία και την ηρεμία ώστε να πάρουν το παιχνίδι. Ο Γκιεγίκ με 18 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ ήταν αυτός που ξεχώρισε για την ομάδα του Μπουράκ Μπιγικτάι. Δείτε τα στατιστικά ΕΔΩ.

ΤΟΡΟΥΝ-ΛΙΕΚΤΑΜΠΕΛΙΣ 81-85

Η Λιεκταμπέλις πήρε μία δύσκολη και επιτακτική νίκη μέσα στην έδρα της Τόρουν με 85-81. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο φινάλε και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά. Ράιτ, Αμίνου και Κούλιγκ κουβαλούσαν τους γηπεδούχους και τους έσπρωχναν στην νίκη. Ωστόσο, Βαλίνσκας και Λιπκεβίτσιους ήταν πιο αποτελεσματικοί και οδήγησαν τους Λετονούς στη νίκη, δίνοντάς τους μία τελευταία ευκαιρία πρόκρισης. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ-ΝΙΖΝΙ 76-72

Οι Τσέχοι συνέχισαν την πορεία τους προς την επόμενη φάση και κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την πρωτιά του ομίλου μετά την νίκη επί της Νίζνι. Σε ένα ματς που μπορεί να χαρακτηριστεί και ντέρμπι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα περισσότερα σημεία του, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη χάρη κυρίως στην 3η περίοδο όπου έκαναν ένα επιμέρους 21-6, παίζοντας εκπληκτική άμυνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπούκερ με 22 πόντους. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ-ΠΑΟΚ 93-91

Ο ΠΑΟΚ ήταν συγκινητικός στον αγώνα με την Μπρίντιζι στην Ιταλία, αλλά χάρη σε ένα τρίποντο του Στόουν 1,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, γνώρισε την ήττα με 93-91 που τον αναγκάζει να αποχαιρετήσει τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Μοιραίος ο Μπόμπι Μπράουν που αστόχησε σε δύο βολές στο φινάλε. Ο Στόουν με 20 πόντους κι ένα τρίποντο… μαχαιριά στο φινάλε είναι  αδιαμφισβήτητα ο πολυτιμότερος του αγώνα.  Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΑΝΤΒΕΡΠ-ΑΝΒΙΛ 99-87

Μία άνετη νίκη κατάφερε να πάρει η Άντβερπ κόντρα στην Άνβιλ στα πλαίσια του ομίλου της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο το παιχνίδι και έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τουλάχιστον μία πεντάδα παιχτών κατάφερε να αφοπλίσει τους φιλοξενούμενους και να πανηγυρίσει μία άνετη επικράτηση σκοράροντας σχεδόν 100 πόντους. Πολυτιμότερος για τους Βέλγους σε ένα βράδυ που ξεχώρισαν πολλοί, ήταν ο Φαγε ο οποίος είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ-ΡΙΓΑ 91-53

Οι Γερμανοί πήραν μία άνετη νίκη σε ένα παιχνίδι που δεν χωράει ιδιαίτερου σχολιασμού. Από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και σκόρπισαν την άμυνα των Λετονών στους... πέντε ανέμους. Εξαιρετική λειτουργία και στις δύο γραμμές του γηπέδου για την Μπάμπεργκ η οποία αν δεν χαλάρωνε θα είχε καταφέρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Πολυτιμότερος για τους Γερμανούς ο Μάρεϊ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΑΝΡΕΣΑ-ΧΟΛΟΝ 65-67

Έκπληξη σημειώθηκε στην Ισπανία με την Χολόν να παίρνει μία αναπάντεχη νίκη μέσα στην έδρα της Μανρέσα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς έχοντας μόνιμα μία διαφορά 5-6 πόντων. Στην 3η περίοδο όμως ήταν εκπληκτικοί αμυντικά και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14. Κάπου εκεί οι Ισπανοί ξύπνησαν, αλλά ήταν πια αργά όπως αποδείχτηκε παρότι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά ο Πέρεθ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε στο φινάλε. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΝΤΙΖΟΝ-ΣΑΡΑΓΟΣΑ 73-105

Σε ένα παιχνίδι που φάνηκε από την αρχή πως θα είναι για έναν ρόλο η Σαραγόσα πήρε μία νίκη που έκανε... θόρυβο επικρατώντας της πρωτοπόρου του ομίλου Ντιζόν με 105-73 μέσα στην Γαλλία. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση για 40 λεπτά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους οι οποίοι απλώς συμμετείχαν στο... ρεσιτάλ των Ισπανών. Ο Μπένζινγκ με 32 πόντους και 8/11 τρίποντα ήταν προφανώς ο πολυτιμότερος της Σαραγόσα και του αγώνα. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.