16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Μια παραλίγο αφύπνιση και μια παραλίγο “αυτοκτονία” (vids)

Το πρώτο πιάτο της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League σερβιρίστηκε την Τρίτη με τις ελληνικές ομάδες να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ.

Βαριά ήττα υπέστη ο Άρης στην Τουρκία, χάνοντας με 83-61 από την Μπεσίκτας. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έμεινε στο ματς για ένα δεκάλεπτο, όμως στην συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων, που βομβάρδισαν το καλάθι των Θεσσαλονικέων με 15/30 τρίποντα.

Στην Γαλλία, η ΑΕΚ έχασε με 80-78 από την Στρασμπούρ, μετρώντας πλέον τρεις ήττες στον Γ' όμιλο. Η "ένωση" εμφανίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και πάλεψε για την ανατροπή, προσπέρασε προσωρινά αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στους γηπεδούχους που πήραν το ματς με καλάθι-φάουλ του Ράιτ στο τέλος του παιχνιδιού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο Ισραήλ με την Χάποελ Χολόν να κερδίζει 81-75 την Ενισέι. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 42-38 στο ημίχρονο αλλά δεν υστέρησαν στην συνέχεια. Σπουδαίος ο Ράις με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Καμία αντίσταση δεν προέβαλε η Κάπο Ντ’ Ορλάντο στην Νεπτούνας, που επιβλήθηκε άνετα 90-60. Ένας παλιός μας γνώριμος, ο Ρεινάλντας Σειμπούτις ήταν ο πρωταγωνιστής με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Βενέτσια επικράτησε 76-66 της Ολίμπια Λιουμπλιάνα στη Σλοβενία και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου. Παρά το κακό ξεκίνημα οι Ιταλοί επέβαλαν τον νόμο τους με κορυφαίο τον Ορέλικ (17π., 3ριμπ., 3ασ.). Ο Μάικ Μπράμος είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 23'52''.

Την… αυτοχειρία απέφυγε η Εστουδιάντες που χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει 90-84 την Μπαϊρότ στην Γερμανία. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 50-33 στο πρώτο μέρος αλλά τα θαλάσσωσαν στο δεύτερο. Πρώτος σκόρερ των «μαθητών»  ο Λάντεσμπεργκ με 22 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους ο Λίνχαρτ είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ολίμπια Λουμπλιάνα-Βενέτσια 66-76

Μπαϊρόιτ-Εστουδιάντες 84-90 (82-82 κ.α.)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Εύκολη αποστολή είχε η Ναντέρ που πέρασε με 84-62 από την Βόννη. Για τους Γάλλους ο Ινβερνίτσι είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Τη δεύτερη νίκη της πανηγύρισε η Οστάνδη, που κέρδισε 82-78 την Ζιελόνα Γκόρα. Ξεχώρισαν Φίλερ με 20 και  Σαλόμου με 15 πόντους.

Μπεσίκτας-Άρης 83-61

Βόννη-Ναντέρ 62-84

Οστάνδη-Ζιελόνα Γκόρα 82-78

20:30 Αβελίνο-Νίμπουρκ

1. Μπεσίκτας 4-1