27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Εμεινε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Με κεκτημένη ταχύτητα από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το κύπελλο, ο Αρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο στην Τουρκία. Στη συνέχεια όμως δεν άντεξε και στο τέλος κατέρρευσε γνωρίζοντας μια ακόμα βαριά εκτός έδρας αυτή τη φορά από τη Μπεσίκτας με 83-61.

Ετσι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βρίσκεται πλέον στο 2- 3 στον όμιλό της στο Basketball Champions League.

Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί από την περιφέρεια (15/30 τρίποντα !) και "εκτέλεσαν" την ελληνική ομάδα η οποία είχε προηγηθεί 22-15 στην πρώτη περίοδο (έχοντας φτάσει μάλιστα και στο +10, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου 22-12)  και είχε μείνει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (έχανε 39-33).

Ομως στο δεύτερο μέρος μπήκε μουδιασμένη και επέτρεψε στο συγκρότημα του Ουφούκ Σαρίτσα να τρέξει, να βγάλει αιφνιδιασμούς και να πάει γρήγορα σε διψήφια διαφορά (με σερί 18-9  ξέφυγαν 57-42 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου και ουσιαστικά "καθάρισαν" το ματς).  Ο Αρης είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα από περίοδο σε περίοδο και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η τουρκική ομάδα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Γιάννης Αθηναίου (18π.) που όμως ήταν απελπιστικά μόνος.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Ράιαν Μπόουτράιτ με 21 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τον Αρη, έχοντας πάντως άξιο συμπαραστάτη τον Ντίμπλερ (16π.).

Με τη γλώσσα των αριθμών: Τα 15/30 τρίποντα των γηπεδούχων και τα 15 λάθη του Αρη, έπαιξαν τον ρόλο τους στο να ανοίξει τόσο η διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-33, 60-47, 83-6